گلخانه هوشمند, وبلاگ

گلخانه هوشمند و صفر تا صد آن

گلخانه هوشمند

توضیح گلخانه هوشمند: مجموعه‌ای از روش‌ها و فناوری‌های کشاورزی است که همزمان بهره‌وری را افزایش میدهد. این گلخانه را میتوان اینگونه توصیف کرد. بانک جهانی کشاورزی هوشمند آب و هوایی یک رویکرد یکپارچه برای مدیریت منازل، زمین‌های زراعی، دام و جنگل‌ها است. سیستم کشاورزی هوشمند امنیت رو بالا می‌برد و گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد. همچنین به تغییرات آب و هوایی و مواد غذایی می‌پردازد. تعریف فائو از کشاورزی هوشمند این است.  این گلخانه به هدایت اقدامات برای تبدیل سیستم‌های پرورش های گیاه و مواد غذایی به سمت شیوه‌های سبز و انعطاف پذیر آب و هوا کمک می‌کند.

کشاورزی هوشمند چیست؟

کشاورزی هوشمند مجهز به حسگرهایی است که با تنظیم گرما، رطوبت و نور رشد گیاه را بهینه می‌کند. این روش کشاورزی اجازه می‌دهد تا محصولاتی که در حال رشد هستند سریعتر به مرحله برداشت برسند و همچنین مواد مغذی را حفظ کنند. در کشاورزی هوشمند رطوبت خاک کنترل می‌شود تا به طور خودکار تمام محصولات با مقادیر دقیق و یکسان آب تکمیل کند. تحول و اجرای این ویژگی‌ها صرفاً به اجرای از راه دور و خودکار بستگی دارد که نتیجه‌گیری‌های محاسبه شده را با اقدام‌های خاصی دنبال میکند. در نتیجه کل گلخانه مصنوعی بر اساس پروتکل (اگر این، آنگاه آن) است.

طریقه کار کرد گلخانه هوشمند

عملکرد این نوآوری در مقایسه با سایر مفاهیمی استفاده می شود، نسبتاً ساده است. همچنین به دلیل تمام Digital Twin یا AI دارایی های “فانتزی” که با این فناوری ارائه می شود، ترساندن افراد نسبتاً آسان است. چرا افراد میترسند؟ همیشه به اشتباه مدیریت هر تکنولوژی سخت ودشوار مینماید . فعالیت با با گلخانه های هوشمند بسیار راحت و اسان است.

این سیتم مانند هر وسیله هوشمند و جدید، با برق کار میکند و سیستم از راه دور دارد. حتی برای راحتی پرورش دهندگان میتوانند تمام نرم افزار ها را داخل گوشی دانلود کنند و از راه دور گلخانه خود را مدیریت کنند.

کارکرد هوش مصنوعی در گلخانه

اما در حال، جدید ترین نسخه های کشاورزی هوشمند یک مجموعه خیلی بزرگ را ارائه میدهد. در نتیجه این فناوری کشاورزان را قادر میسازد تا بتوانند محصولات خود را به خوبی تکثیر کنند. همچنین کشاورزان با مشکلاتی چون تغییر اب و هوایی، هزینه ماشین الات، بیماری های گیاهی و خیلی موارد دیگر دست پنجه نرم میکنند. اما هوش مصنوعی به تنهایی میتواند کل کنترل گلخانه را به عهده، و تصمیمات درست و حساب شده بگیرد. این کار باعث میشود که کشاورزان به کل خود را از روند مدیریت گلخانه جدا کنند. در نتیجه از زمان خود به خوبی استفاده میکنند و میتوانند کسب و کار خود را رشد و وسیع تر کنند.

گلخانه هوشمند _ کشاورزی هوشمند

امکانات هوش مصنوعی در گلخانه

  • سنسور های دما و رطوبت را مدیریت میکند
  • فن ها، دریچه ها، بخاری ها و رطوبت خاک را مدیریت میکند
  • نظارت محلی و از راه دور دارد
  • اعلان های ایمیل و متن دارد

اولین گلخانه هوشمند در ایران

به دلیل وضعیت کم ابی کشور، کشاورزی هشمند بهترین سیستم برای پرورش گیاهان است. فناوری که ایران از ان استفاده میکند، آی.او.تی (IOT) یا همان اینترنت اشیا بهره میبرد.

سید ستار هاشمی میفمایند: تا سال 2030 تمام جهان و ایران از این فناوری استفاده میکنند و ایران خود را موظف دانسته تا از این نوآوری سهم خود را برداریم. گلخانه هوشمند بی شک یکی از بهترین حوزه ها در کشاورزی است. ایشان خاطر نشان کردند که حدود 70 درصد از منابع ابی کشور در حوزه کشاورزی مصرف میشود و کشاوزی وشمند بهترین تکنولوژی برای پرورش گیاهان است. این سیستم با استفاده هوش مصنوعی برای کشاورزان میتواند بهترین برنامه ریزی را ارائه دهد تا رشد محصولات بیشتر و استفاده از منابع کمتر شود. IOT حدود 50 کمتر از از گلخانه های معمولی اب مصرف میکند اما 30 تا 40 درصد افزایش محصول دارد.

علت افزایش گلخانه های هوشمند

در امروزه مردم علاقه دارند که همه چیز را پیش بینی و تحت کنترل خود کنند. به عنوان مثال: کشاورزان به دلیل تغییرات اب و هوایی به گلخانه ها روی اورده اند. به علت حالت جوی زمین کشاورزان به راحتی نمیتوانند همه چیز را کنترل و تحت مدیریت خود در بیاورند. در نتیجه فضاهایی هوشمند شده را بهترین گزینه برای کشاورزان است.

تاثیرات مثبت کشاورزی هوشمند

  • افزایش کیفیت و تولید

در کشاورزی هوشمند میزان دقت و حساسیت بسیار بالا است. سنسور های قوی این سیستم باعث میشود که نیاز گیاه به خوبی بررسی و بر طرف شود. در نتیجه همچین تکنولوژی باعث میشود که کیفیت و تولید محصول را بالا ببرد.

  • کنترل و مدیریت از راه دور

یکی دیگر از تاثیرات این سیستم کنترل از راه دور گلخانه است. در نتیجه شما با نصب چند نرم افزار میتوانید تمام فرایند گلخانه خود را وقتی حضور ندارید مدیریت کنید.

  • افزایش امنیت با وجود قفل دیجیتال

با قاطعیت میتوان گفت که بهترین مزیت گلخانه هوشمند امنیت بسیار بالای ان است. با نصب و فعال کردن قفل های دیجیتالی میتوانید فقط دسترسی یک سری افراد خاص را به محیط خود بدهید. به عنوان مثال: کارت دیجیتالی یکی از نمونه های این قفل است که فرد فقط با یک کارت هوشمند مختص به خود میتواند ورود کند.

حتی قفل های هوشمند، دارای مدیریت از راه دور نیز میباشند و میتوان به تمام ورود و خروج ها کنترل داشت. شما با یک موبایل میتوانید از راه دور از تمام وقابع گلخانه خود اطلاعات کسب کنید.

مزایای قفل های دیجیتال 

  • کنترل از راه دور
  • تفکیک و جدا سازی دسترسی های مختلف

کلام اخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با گلخانه های هوشمند و طریقه کار کرد آن اشنا کنیم. همچنین راجب اهمیت و تاثیر استفاده از هوش مصنوعی در کشاورزی یاد کردیم. حتی علت محبوبیت آن را در بخش تاثیرات کشاورزی هوشمند گفتیم. همچنین راجب مدیریت و قفل های دیجیتالی و مزایای ان یادی بردیم.

امیدوارم توانسته باشیم کمکی به شما عزیزان کرده باشیم. به امید موفقیت شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.