گلخانه گاتیک, وبلاگ

سازه گلخانه گاتیک + مشخصات فنی و تاریخچه

سازه گلخانه گاتیک

سازه گلخانه گاتیک چیست؟ این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است.

نکاتی راجب سازه گلخانه گاتیک

اگر قصد احداث گلخانه دارید انتخاب گلخانه هم‌ترین بخش کار شماست. ساختمانی را در نظر بگیرید که سازه آن ضعیف است اما تجهیزات داخلی آن گران و عالی میباشد. در نتیجه به فرد کلی ضرر و زیان می‌رساند.

از مثال بالا می‌خواهیم به این نتیجه برسیم که انتخاب نادرست گلخانه باعث می‌شود شما کلی ضرر را تجربه کنید. با کمال تاسف در گلخانه‌های ایران کیفیت و تولید محصول به شدت پایین است و این اتفاق عامل اُفت ما در بازار بین المللی را میباشد. با انتخاب درست سازه گلخانه درصد ضررر خود را کاهش می‌دهید و درصد سود را افزایش.

البته این نکته را باید در نظر بگیریم که مقدار سرمایه نیز در انتخاب گلخانه تاثیر دارد  اما گلخانه سازی پویاگران خزر خاوران با مناسب‌ترین قیمت به شما بهترین گلخانه را با مقاومت بالا ارائه میدهند. نوع گلخانه و طریقه ساخت و استفاده از قطعات و تجهیزات در کیفیت و میزان تولید شما موثر است.

بسیاری از افراد برای جلوگیری از حوادث و یا وام جوز گلخانه را دریافت می‌کنند. این مجوزها از طریق سازمان‌های نظام مهندسی کشاورزی و جهاد کشاورزی کشور امکان‌پذیر است.

تاریخچه سازه گلخانه گاتیک

در سال ۱۵۵۰ معماری ایتالیایی به نام جورجو وزاری، برای اولین بار کلمه گوتیک را برای تمسخر هنر و معماری دوران سده‌های میانه پسین کلمه گوت ها را به کار برد. گوت به معنای بی فرهنگ و هولناک است.

در طول سده‌های سیزده و چهارده معماری در اروپا احداث شد و شکل‌گیری آن درطی سه مرحله بوده‌است.

گاتیک اغازین

معماری گاتیک برای اولین بار با احداث کلیسای سن دنی پاریس، در فرانسه آغاز شد. در معماری‌های کلیسای گاتیک طاق ‌های جناغی خیلی به چشم می‌خورد. این طاق ها با توجه به کمان ها یا اریب در زیر طاق گهواره ای خیلی آسان شناخته می‌شود. این طاق ها یا قوس ها نقش چهارچوب برای استخوان سازه ی گاتیک ها بود. دوره اغازین سازه‌ های گاتیک باعث جدا شدن از هنر رومانسک و خودسازی و تکامل به شیوه گاتیک بود. سازه های گاتیک در نیمه ی قرن دوازدهم به انگلستان رسید.

گاتیک متعالی

در دوره گاتیک متعالی دو سازه کلیسای شارتر و کلیسای آمین احداث شد.

گاتیک تابناک

سبک گاتیک تابناک در سده سیزدهم زمانی که معماری‌ها در نهایت ظرافت خود انجام می‌شد احداث شد. این سبک بزرگترین پنجره‌ها را در همه معماری‌ها دارد. نمونه بی نظیر این سبک گاتیک می‌توان به کلیسای سنت شاپل در پاریس اشاره کرد. در سبک گاتیک تابناک حدود ۷۰ درصد از معماری را شیشه تشکیل میدهد.

مشخصات فنی سازه گلخانه گاتیک

ابعاد:

عرض دهانه: بین ۸ تا ۹.۶ متر بسته به مدل

ارتفاع ستون تا زیر ناودان (ارتفاع مفید): ۴ تا ۵ متر

ارتفاع تا سقف: بین ۶ تا ۷.۴ متر بسته به مدل

فاصله بین ستون‌ها:

داخل: ۵ متر

بیرون: مناطق معمولی و مناطق برف‌گیر ۲.۵ متر

مقاومت:

در برابر باد: تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت

 در برابر برف: تا ۷۰ کیلوگرم بر متر مربع

سازه:

ستون‌ها: پروفیل 80*80 میلی‌متر

کمان‌ها: لوله 60 میلی‌متر

ناودانی: 7 و 9 خم

پوشش:

سقف: پلاستیک UV

بدنه: پلی‌کربنات

مزایای گلخانه سازه گاتیک

  • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها
  • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف
  • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران
  • قابلیت نصب سریع: به دلیل پرتابل بودن
  • عدم نیاز به سیم‌کشی: زیر پوشش پلاستیک

معایب گلخانه سازه گاتیک

  • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی

کلام اخر

در این مقاله راجب چیستی سازه گلخانه گاتیک پرداختیم. همچنین راجب تاریخچه آن در اروپا و نزول سازه در سده 13 و 14 گفتیم. نکاتی کاربردی راجب سازه افزودیم که بسیار کمک کننده است. حتی شما میتوانید مجوز گلخانه سازی را دریافت کنید و ترس از حوادث غیر منتظره را نداشته باشید. در ادامه مقاله راجب مزایا و معایب ان پرداختیم و با مشخصات فنی که در اختیار شما قرار دادیم با خیالی راحت میتوانید گلخانه مناسب خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.