کشت گوجه فرنگی در گلخانه, وبلاگ

کشت گوجه فرنگی در گلخانه

کشت گوجه فرنگی گلخانه ای

چرا کشت گوجه فرنگی؟

کشت گوجه فرنگی و رشد بذر آن به نهال بسیار جذاب و لذت بخش است. از ویژگی های پرورش گوجه فرنگی به طعم بی نظیر ان در گلخانه خود اشاره کرد. گوجه فرنگی گیاهی یک ساله است و در دمای بین 18 تا 32 درجه و دمای خاک 12 درجه بهترین رشد را دارد. گیاه گوجه فرنگی از خانواده سولاناسه با برگ هایی مرکب است. تعداد برگ های گوجه فرنگی تحت تاثیر دما و نور محیط است و اگر خاک نرم باشد ریشه های گیاه تا عمق دو متر میروند. گیاه گوجه فرنگی دارای ویتامین ها، کاروتن، قند، املاح معدنی میباشد. در مناطق گرم گوجه فرنگی را دو بار در سال و در مناطق سرد یک بار در سال ان هم در محیطی بسیار گرم میتوان کاشت. گوجه فرنگی بسیار نسبت به سرما حساس است.

گوجه فرنگی انواعی دارد که در ذیل به ان ها اشاره میکنیم.

  • گرد
  • پهن
  • بیضی شکل
  • گلابی شکل

بهترین شرایط برای رشد

حفظ دمای مناسب

کشت گوجه فرنگی در دمای زیر 16 درجه و دمای بالای 27 درجه رشد خوبی ندارد. گلخانه های گاتیک و گلخانه های خانگی شرکت ما به خوبی میتوانند این دما رو برای شما حفظ کنند. گلخانه های گاتیک به خوبی دمای محیط را نگه میدارند. برای پخته نشدن گیاه میتوانید از تهویه استفاده کنید تا به گردش هوا کمک کند. استفاده از بخاری در هوای سرد خیلی به حفظ دمای محیط کمک میکند.

استفاده از فن های تهویه

برای تهویه هوا استفاده از فن بسیار کمک کننده است. فن ها با کمک یک موتور و پره‌ها قادر به متعادل کردن رطوبت هوا نیز کمک میکنند. فن های سیرکوله شرکت پویاگران خزر خاوران با دمش و مکش به از بین بردن هوای راکد کمک میکند و هوای محیط را روان و لذت بخش میکند.

ابیاری گوجه فرنگی

ابیاری غیر یک نواخت باعث ترک برداشتن و ابیاری زیاد باعث ابکی شدن گوجه فرنگی میشود. هر گیاه گلخانه ای در طول روز نیاز به یک لیتر اب دارد. ابیاری را فقط در صورتی که نیاز بود انجام دهید. در غیر این صورت شما فقط به گیاه اسیب میزنید و باعث میشود که خاک نفس نکشد و اکسیژن لازم به ریشه گیاه نرسد به این فرایند غرقابی میگویند. در شرایط غرقابی گیاه به خوبی ریشه نمیکند و در گل دهی و میوه دهی تاخیر دارد.

به این نکته هم باید توجه کرد که آبیاری زمین می‌تواند باعث خنک شدن زمین کشاورزی بین 2 تا 5 درجه سانتی گراد شود. این عمل به خصوص در حالتی که آب آبیاری خنک باشد شدید تر خواهد شد. این عمل در تابستان مفید است اما باید دقت کرد که در فصل های سرد و در حالتی که دمای خاک 15 درجه سانتی گراد و یا پایین‌ تر باشد باید احتیاط کرد زیرا خاک خنک و دمای پایین رشد، باعث کندی رشد محصول میشود.

به چهار روش میتوانید ابیاری کنید که در ذیل به ان میپردازیم:

  • ابیاری جویی
  • ابیاری بارانی
  • ابیاری قطره ای سطحی
  • ابیاری قطره ای زیر سطحی

نکات طلایی برای کشت گوجه فرنگی

بذر گوجه فرنگی را با عمق نیم اینچ و فاصله یک اینچ از گلدان ها بکارید. بذر گوجه فرنگی برای جوانه زنی به دمای 21 الی 27 درجه سانتی گراد نیاز دارد. گلدان ها در نزدیکی یک پنجره روشن، روی تشک گرما یا زیر نور فلورسنت میتوانید گرما را تامین کنید. با حفظ شرایط درست برای گیاه از روز پنجم تا هفتم جوانه زنی شروع میشود. جوانه های نو پا با دمای 18 درجه سانتی گراد رشد میکنند. برای کمک به رشد ساقه های نهال، باد ملایمی را با استفاده از فن ایجاد کنید.

پس از دو هفته، نهال ها اماده پیوند زنی هستند. گوجه فرنگی ها را میتوانید در گلدان یا حاشیه گلخانه پرورش دهید. بستر باید به مقدار کافی عمیق باشد و خاک لازم برای رشد گیاه فرهم کنید. گوجه فرنگی به حداقل هشت ساعت نور خورشید نیاز دارد. از ویژگی های پوشش پلی کربنات میتوان به جذب خوب نور خورشید اشاره کرد.

گوجه فرنگی معمولا در یک روز گرم برگ های خود را فر میکند و این نشانه بیماری نیست و این پژمردگی نشانه نیاز به ابیاری بیشتر گیاه است.

نکاتی در مورد مراقبت از گوجه فرنگی

حتما از کمپوست و کود گوجه فرنگی به عنوان مواد مغذی استفاده کنید. برای جلوگیری از سوختن گیاه حداقل چهار اینچ کود بریزید. نهال را با ساقه در عمق بیشتر در خاک پیوند بدهید . ریشه های جدید روی ساقه رشد می کند و گیاهان شما را محکم می کند.

حتما گوجه فرنگی های خود را هرس کنید تا دو ساقه اصلی، راحت و سالم باشند. ساقه های فرعی که روی بوته های گوجه فرنگی شما جوانه می زنند را بعد از اینکه حداقل دو برگی شدند جدا کنید. ساقه های اصلی به نام لیدر نامیده می شوند. با افزایش قد، برگ ها و شاخه ها را از 30 سانتی متر پایین گیاهان جدا کنید. این امر از خطرات بیماری ها و آفات خاک جلوگیری می کند.
برداشت می تواند زمانی آغاز شود که میوه های گوجه فرنگی پر، براق و شروع به قرمز شدن میکنند. توصیه می شود اجازه دهید گوجه فرنگی روی درخت انگور برسد.

کلام اخر

با اینکه پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای اسان است اما به این معنا نیست که شما بذر را بریزید و منتظر گوجه فرنگی باشید. مراقبت از گوه فرنگی بسیار حائز اهمیت است زیرا این گیاهان بسیار حساس هستند، مخصوصا در فصول سرد سال. همچنین با احداث کاشت پلکانی میتوانید از گوجه فرنگی در گلخانه خود لذت کافی را ببرید. امیدوارم برای کشت گوجه فرنگی کمکی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.