احداث گلخانه توت فرنگی, وبلاگ

احداث گلخانه توت فرنگی

احداث گلخانه توت فرنگی

در احداث گلخانه توت فرنگی هزینه تجهیزات و مواد و دفعات مراقبت و میزان برداشت بستگی به روش کشت توت فرنگی گلخانه ای دارد. فن آوری های کشت مدرن این امکان را به هر باغبانی می دهد که توت فرنگی را حتی در زمستان هم پرورش دهد. همچنین کشت توت فرنگی در تمام طول سال نیازمند به نیروی کار، دانش و هزینه شماست.

انواع روش کشت توت فرنگی

 • کاشت توت فرنگی در گلدان و خاک
 • کاشت توت فرنگی به صورت هیدروپونیک

گلخانه توت فرنگی به روش هیدروپونیک

در احداث گلخانه توت فرنگی به روش هیدروپونیک، کشت بدون خاک صورت میگیرد و به جای خاک از مواد معدنی و اب استفاده میشود. اگر با سیستم هیدروپونیک اشناییت ندارید میتوانید از این مقاله استفاده کنید. همچنین سیستم هیدروپونیک یک نوع کشاورزی با کنترل اطراف یا CEA به شمار میرود می توانید در تمام طول سال به کاشت توت فرنگی بپردازید. البته می توانید با بهینه سازی محیط کشت و اطراف ریشه، مقدار تولید محصول را هم بیشتر کنید.

مزایای کشت توت فرنگی هیدروپونیک در گلخانه

 • صرفه جویی در منابع ابی: در کشت هیدرپونیک، مصرف اب نسبت به کشت در خاک کمتر است. همچنین در کشت هیدروپونیک مصرف اب در گردش است و تبخیر نمی شود.
 • رشد سریع با بهترین کیفیت: گیاهان در محیطی غنی از اب و مواد غذایی به سرعت و با کیفیتی رشد میکنند. این عامل باعث رشد سریع توت فرنگی های با کیفیت می شود.
 • کنترل شرایط: در کشت هیدروپونیک تمام شرایط گیاه مانند دما، pH محلول غذایی و سطح مواد غذایی با دقت کنترل می شود.
 • کاهش افات و بیماری ها: به دلیل استفاده نکردن از خاک، انتقال افات به گیاهان کمتر می شود.
 • کاشت در محیط های کوچک: به دلیل کم بودن فضای محیط های شهرها یا محیط‌های داخلی، کشت هیدروپونیک واقعا مناسب است.

شرایط رشد توت فرنگی در گلخانه

کسب اطلاعات کافی راجب توت فرنگی قبل از کشت آن بسیار مهم است. توت فرنگی میوه ای است که به اب زیادی نیار دارد پس دسترسی به اب شهر یا چاه جز واجبات است.

بوته توت فرنگی قادر ب تحمل 5- درجه سانتی گراد است اما در محیط گرم و متعادل رشد بهتری دارد. منظور ما در اینا در محیط باز است ولی در گلخانه با درست کردن یک محیط مناسب میتوانید محصول خوبی را برداشت کنید.

با یک بار کاشت توت فرنگی، تا 9 سال میتوانید میوه برداشت کنید و نیازی به کاشت هر ساله نیست. هر بوته توت فرنگی حدود 700 تا 800 گرم محصول میدهد. برای جلوگیری از افات باید از کود های شیمیایی و حیوانی مناسب استفاده کنید و مرتب عمل سم پاشی را انجام دهید.

مزایای کشت توت فرنگی در گلخانه

کشت توت فرنگی در گلخانه نسبت به محیط باز و ازاد مزایایی دارد که در ذیل به انها میپردازیم.

 • دما و گرمای گلخانه را میتوانید کنترل کنید. در صورت بالا بودن دما میتوانید از تهویه هوا استفاده کنید. همچنین در صورت اُفت دمای گلخانه میتوانید با استفاده از بخاری های مخصوص دما را متعادل کنید. در نتیجه محصول خود را از گرما و سرمای محیط حفظ میکنید.
 • اگر در مناطق خشک مانند اصفهان و یزد زندگی میکنید برای صرفه جوی بهتر است از ابیاری قطره ای استفاده کنید.
 • اگر املاح و مواد معدنی خاک کم باشد و تجربه و تشخیص کارشناسان نشان دهد که خاک برای کشت توت فرنگی مناسب نیس از روش هیدروپونیک میتوانید استفاده کنید. در روش هیدروپونیک نیازی به خاک نیس  املاح و مواد معدنی از طریق اب به ریشه گیاه تزریق میشود.
 • در زمین های کشاورزی فقط در یک ردیف میتوانید کشت کنید. اما در گلخانه با استفاده از لوله پلیکا به صورت طبقاتی میتوانید از یک ردیف کلی محصول برداشت کنید.
 • در زمین های کشاورزی فقط در فصل های تابستان و بهار میتوانید محصول خود را برداشت کنید. اما در کشت گلخانه ای در هر فصلی میتوانید برداشت کنید.

درامد توت فرنگی گلخانه ای

از هر بوته توت فرنگی میتوانید 700 گرم محصول برداشت کنید. اگر هر کیلو توت فرنگی را 10 هزار تومن در نظر بگیریم در پایان 7000 هزار تومن درامد کسب میکنید. همچنین هزینه کارگر، اب و کود را هم از درامد خود کسر کنید که سود خالص خود را به دست اورید.

اگر در یک گلخانه 10 متری بتوانید 45 بوته توت فرنگی را کشت کنید، در یک زمین 100 متری میتوانید 450 بوته توت فرنگی کشت کنید. درضمن اگر بوته های توت فرنگی را به صورت لوله پلیکا و طبقه ای کشت کنید در زمین 100 متری، 900 تا بوته میتوانید کشت کنید. پس اگر در هر فصل، 700 گرم توت فرنگی برداشت کنیم، در نتیجه میتوانیم از 900 بوته توت فرنگی 630 کیلوگرم برداشت کنیم.

هزینه احداث گلخانه توت فرنگی

صیفی جات در هر موقعیت جغرافیایی چه گرم و چه سرد قابل کشت هستند. در نتیجه با در هر مکانی باشید میتوانید گلخانه احداث کنید.

احداث گلخانه اسپانیای یا گاتیک،به ازای هر مترمربع حدود 800.000 تا 2.000.000 تومان هزینه دارد. همچنین احداث گلخانه به روش هیدروپونیک نیز حدودا 1.100.000 تا 2.500.000 تومان هزینه دارد. البته فراموش نکنید که توت فرنگی میوه ی حساسی است و هیدوپونیک بهترین روش برای کاشت توت فرنگی است.

هزینه های ضروری قبل احداث گلخانه

قبل از احداث گلخانه باید هزینه های خرید زمین، هزینه پوشش گلخانه و تجهیزات را در نظر بگیرید. خرید زمین مناسب یکی از مهم ترین هزینه ها می باشد. هزینه زمین بر اساس مساحت و موقعیت مکانی و نوع کاربری متغیر است. زمین هایی که کاربری کشاورزی دارند قیمت پایین تری نسبت به کاربری مسکونی و صنعتی دارند. همچنین هزینه احداث سازه با توجه به نوع آن، متراژ و کیفیت مصالح متغیر است. سازه‌ ها معمولا از جنس فلزی، آلومینیومی یا چوبی هستند. تجهیزات گلخانه‌ ای عبارت اند از: سیستم‌ های آبیاری، سیستم‌ های گرمایش و سرمایش، سیستم‌ های تهویه برای پرورش گیاهان در گلخانه لازم هستند.

کلام آخر

در این مقاله تمام واجبات یک گلخانه توت فرنگی را توضیح دادیم. توت فرنگی میوه ای مناسب برای پرورش است. همچنین احداث گلخانه توت فرنگی پر ثمر است و درامد خوبی دارد. امیدوارم از مقاله استفاده کرده باشین اگر سوالی راجب احداث گلخانه های مختلف داشتید میتوانید از کارشناسان خزر خاوران کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.