ایکس تموس المنت

سبک عنصر پست ماسونری

انواع گلخانه

گلخانه و معرفی انواع آن + مزایا و معایب

گلخانه چیست؟

گلخانه، گرم‌خانه، خانه سبز و یا گیاه خانه محیطی است برای پرورش و کشت انواع گل ها و گیاهان میباشد. همچنین سقف و دیوار های ان پوشش های پلاستیکی و شیشه ای دارد. البته این پوشش ها میتواند از جنس پلی‌استر، پلی‌وینیل کلراید  (P.V.C)، پلی‌وینل فلوراید (P.V.F)، پلی‌اتیلن و پلی کربنات باشد تا در برابر انرژی فرابنفش خورشید از گیاهان محافظت کنند. این مکان ها با هدف محافظت از گیاهان در برابر سرما و گرما احداث میشوند. یکی از ویژگی های خوب این محیط، مصرف کم اب است.

شما با محیطی محدود و قابل کنترل میتوانید محصولات خود را پرورش بدهید. این محیط بر اساس اینکه چه مصالحی استفاده میشود به دوسته ثابت و متحرک تقسیم بندی میشوند. در محیط ثابت از مصالح با دوام و پایدار استفاده میکنند و میتوان سال ها از ان استفاده کرد.

گلخانه تونلی(قوسی)

سازه گلخانه تونلی یا قوسی مناسب کشت های کوتاه و با تعداد زیاد است که به آن کوانست یا استوانه ای هم میگویند. دیواره های این گلخانه به صورت قوسی شکل است و از زمین تا سقف که تو طرف به هم متصل میشوند قوس دارد. سازه هایی که به کار میرود گالوانیزه، آهنی، آلومینیومی و پلاستیکی یا چوبی است. گلخانه تونلی را به دو دسته تک واحدی و چند واحدی یا مرکب تقسیم میشوند.

مزایای گلخانه تونلی

 • به دلیلی کوچک بودن فضا، محیط به سرعت گرم میشود.
 • نصب سریع و عدم استفاده از جوشکاری برای اتصال پیچ و مهره ها.
 • کنترل و مدیریت بهتر افات در گلخانه تونلی.
 • مقاوم بودن در برابر تغییر اب و هوا.

معایب سازه تونلی

 • استفاده از پوشش پلاستیکی بسیار دشوار است.
 • پوشش شیشه را باید حتما شست.
 • عدم ضدعفونی خاک در این سازه.

سازه گلخانه گاتیک

این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است. برای اطلاعات بیشتر راجب این سازه به این مقاله مراجعه کنید.

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها.
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف.
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران.

معایب سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی.

گلخانه سیرکولار

این نوع گلخانه در مناطق گرمسیری که طوفان و باد زیاد است احداث میشوند.این نوع سازه به شدت در برابر باد، برف و باران و طوفان مقاوم است. در گلخانه سیرکولار بیشتر صیفی ات کشت میشود. پوشش این سازه معمولا از جنس پلاستیک است. این نوع سازه بیشتر کاربرد اقتصادی دارد همچنین به دلیلی قوسی بودن و نصب راحت و اسان بسیار بین کاربردان محبوب است. این سازه نیاز به مراقبت منظم دارد و اگر مراقب ان نباشید باعث ضرر بسیار زیادی میشوید.

مزایای گلخانه سیرکولار

 • مقاومت بالا در برابر باد و طوفان دارد.
 •  در طول روز به خوبی از نور مسقیم خورشید بهره مند میشود.
 • تهویه مناسب و استحکام بالا دارد.
 • مناسب کشت خاکی و هیدروپونیک است.
 • نصب خیلی راحت و اسانی دارد.
 • امنیت غذایی دارد.

معایب گلخانه سرکولار

 • مصرف انرژی خیلی بالا.
 • امکان شیوع افات و بیماری ها را دارد.
 • خطر اسیب رساندن به محیط زیست را دارد.
 • تنوع محصول پایین است.
 • به سوخت های فسیلی متکی است.

کلام آخر

گلخانه‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به سه تا از مهم‌ترین و اساسی‌ترین گلخانه‌ها اشاره کردیم. در این مقاله نکاتی کلی راجب به این سازه ها و همچنین مزایا و معایب آنها ذکر کردیم. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر از انواع گلخانه و کشت‌های گیاهان دارید می‌توانید به قسمت وبلاگ سایت مراجعه کنید.

سازه گلخانه گاتیک

سازه گلخانه گاتیک + مشخصات فنی و تاریخچه

سازه گلخانه گاتیک چیست؟ این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است.

نکاتی راجب سازه گلخانه گاتیک

اگر قصد احداث گلخانه دارید انتخاب گلخانه هم‌ترین بخش کار شماست. ساختمانی را در نظر بگیرید که سازه آن ضعیف است اما تجهیزات داخلی آن گران و عالی میباشد. در نتیجه به فرد کلی ضرر و زیان می‌رساند.

از مثال بالا می‌خواهیم به این نتیجه برسیم که انتخاب نادرست گلخانه باعث می‌شود شما کلی ضرر را تجربه کنید. با کمال تاسف در گلخانه‌های ایران کیفیت و تولید محصول به شدت پایین است و این اتفاق عامل اُفت ما در بازار بین المللی را میباشد. با انتخاب درست سازه گلخانه درصد ضررر خود را کاهش می‌دهید و درصد سود را افزایش.

البته این نکته را باید در نظر بگیریم که مقدار سرمایه نیز در انتخاب گلخانه تاثیر دارد  اما گلخانه سازی پویاگران خزر خاوران با مناسب‌ترین قیمت به شما بهترین گلخانه را با مقاومت بالا ارائه میدهند. نوع گلخانه و طریقه ساخت و استفاده از قطعات و تجهیزات در کیفیت و میزان تولید شما موثر است.

بسیاری از افراد برای جلوگیری از حوادث و یا وام جوز گلخانه را دریافت می‌کنند. این مجوزها از طریق سازمان‌های نظام مهندسی کشاورزی و جهاد کشاورزی کشور امکان‌پذیر است.

تاریخچه سازه گلخانه گاتیک

در سال ۱۵۵۰ معماری ایتالیایی به نام جورجو وزاری، برای اولین بار کلمه گوتیک را برای تمسخر هنر و معماری دوران سده‌های میانه پسین کلمه گوت ها را به کار برد. گوت به معنای بی فرهنگ و هولناک است.

در طول سده‌های سیزده و چهارده معماری در اروپا احداث شد و شکل‌گیری آن درطی سه مرحله بوده‌است.

گاتیک اغازین

معماری گاتیک برای اولین بار با احداث کلیسای سن دنی پاریس، در فرانسه آغاز شد. در معماری‌های کلیسای گاتیک طاق ‌های جناغی خیلی به چشم می‌خورد. این طاق ها با توجه به کمان ها یا اریب در زیر طاق گهواره ای خیلی آسان شناخته می‌شود. این طاق ها یا قوس ها نقش چهارچوب برای استخوان سازه ی گاتیک ها بود. دوره اغازین سازه‌ های گاتیک باعث جدا شدن از هنر رومانسک و خودسازی و تکامل به شیوه گاتیک بود. سازه های گاتیک در نیمه ی قرن دوازدهم به انگلستان رسید.

گاتیک متعالی

در دوره گاتیک متعالی دو سازه کلیسای شارتر و کلیسای آمین احداث شد.

گاتیک تابناک

سبک گاتیک تابناک در سده سیزدهم زمانی که معماری‌ها در نهایت ظرافت خود انجام می‌شد احداث شد. این سبک بزرگترین پنجره‌ها را در همه معماری‌ها دارد. نمونه بی نظیر این سبک گاتیک می‌توان به کلیسای سنت شاپل در پاریس اشاره کرد. در سبک گاتیک تابناک حدود ۷۰ درصد از معماری را شیشه تشکیل میدهد.

مشخصات فنی سازه گلخانه گاتیک

ابعاد:

عرض دهانه: بین ۸ تا ۹.۶ متر بسته به مدل

ارتفاع ستون تا زیر ناودان (ارتفاع مفید): ۴ تا ۵ متر

ارتفاع تا سقف: بین ۶ تا ۷.۴ متر بسته به مدل

فاصله بین ستون‌ها:

داخل: ۵ متر

بیرون: مناطق معمولی و مناطق برف‌گیر ۲.۵ متر

مقاومت:

در برابر باد: تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت

 در برابر برف: تا ۷۰ کیلوگرم بر متر مربع

سازه:

ستون‌ها: پروفیل 80*80 میلی‌متر

کمان‌ها: لوله 60 میلی‌متر

ناودانی: 7 و 9 خم

پوشش:

سقف: پلاستیک UV

بدنه: پلی‌کربنات

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران
 • قابلیت نصب سریع: به دلیل پرتابل بودن
 • عدم نیاز به سیم‌کشی: زیر پوشش پلاستیک

معایب گلخانه سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی

کلام اخر

در این مقاله راجب چیستی سازه گلخانه گاتیک پرداختیم. همچنین راجب تاریخچه آن در اروپا و نزول سازه در سده 13 و 14 گفتیم. نکاتی کاربردی راجب سازه افزودیم که بسیار کمک کننده است. حتی شما میتوانید مجوز گلخانه سازی را دریافت کنید و ترس از حوادث غیر منتظره را نداشته باشید. در ادامه مقاله راجب مزایا و معایب ان پرداختیم و با مشخصات فنی که در اختیار شما قرار دادیم با خیالی راحت میتوانید گلخانه مناسب خود را انتخاب کنید.

ایروپونیک

صفر تا صد کشت ایروپونیک + روش ها و مزایای آن

 

کشت ایروپونیک چیست؟ ایروپونیک یک سیستم کشت بدون خاک است و از هوا و مه برای گیاه استفاده می‌شود. یک سیستم از زیر مجموعه‌های ایروپونیک است. اما یک تفاوت بین هیدروپونیک وجود دارد. در کشت هیدروپونیک از اب به ای خاک به عنوان بستر استفاده میشود. اما در این کشت ریشه ها معلق میباشند. این کلمه ریشه یونانی دارد. ریشه گیاه از طریق مواد مغذی که اسپری میشود تغذیه میکند تا به خاک نیازی نداشته باشد. در ادامه مقاله سیستم ایروپونیک و مزایا و معایب آن می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

کشاورزی ایروپونیک

هیدروپونیک که درون اب حاوی مواد مغذی است. کشاورزی کنترل شده که درون اب و زباله ماهی است. اما سیستم ایروپونیک خلاف این دو نوع سیستم است. این سیستم را به نوعی طراحی کرده اند که نیازی به بستر ندارد. اما چون از طریق اب تغذیه میشود جز دسته های هیدروپونیک قرار میگیرد.

در این سیستم با انتقال اب از طریق مه به ریشه بخش برگ یا تاج گیاه که به ان کانوپی میگویند، رشد میکنند. ریشه گیاه از طریق یک قسمت فوقانی از بخش کانوپی مجزا میشود. گیاهان کوچک تر را در بسترهای کوچکی از صفحات فوم فشرده شده مستقر میکنند. سپس صفحات را بر روی محفظه‌ها قرار میدهند تا مقدار هزینه و کارگر کاهش پیدا کند. گیاهان بزرگتر را به شبکه‌های داربستی متصل می‌سازند تا متحمل وزن بخش‌های رویشی و میوه‌هایشان باشند.

تاریخچه کشت ایروپونیک

در سال ۱۹۱۱ فردی در مورد سیستم ریشه های معلق در مجله‌ای منتشر کرد. سپس در سال ۱۹۴۲ دبلیو کارتر تحقیقاتی در مورد تغذیه ریشه گیاهان از طریق مه انجام داد. از سال ۲۰۰۶ به بعد تمام جهان از سیستم ایروپونیک پیروی کردند. اف؛ و ونت اولین کسی بود که سیستم ایروپونیک را عملی اجرا کرد. او درختان قهوه و گوجه را با ریشه های معلق کاشت.

استونر اولین فردی بود که در سال 1986 که غذا های ایروپونیک را به دایره غذایی اضافه کرد. او در این باره با یک مجله خبری مصاحبه کرد و از اهمیت کشاورزی مدرن و فضایی گفت. بذر گندم، نخود، ذرت، پیاز بهار و سیاهدانه دمشقی اولین بار در سال 1960 در فضا به روش ایروپونیک کشت شد.

انواع کشت ایروپونیک

هوا کشت یا ایروپونیک سیستمی است که از طریق پاشاندن اب به ریشه، گیاه رشد میکند. سیستم ایروپونیک، روش های مختلفی دارد که در ذیل به ان ها میپردازیم.

 • کشت ایروپونیک کم فشار

ایروپونیک کم فشار تجهیزات کم هزینه ای دارد. همچنین راه اندازی ان بسیار اسان است. در این روش، مواد مغذی از طریق اب پاش به ریشه منتقل میشود. اما اگر قصد راه اندازی کشت ایروپونیک دارید این سیستم انتخاب معقولی است.

 • کشت ایروپونیک پر فشار

مواد مغذی در این روش از طریق پمپ های پر فشار منتقل میشوند. اب پاشی در این سیستم به صورت مه یا قطرات با فشار بالا به گیاه انتقال پیدا میکند. در اب پاشی این سیستم مواد مغذی به خوبی گیاه را فرا میگرند. در نتیجه گیاه به خوبی رشد میکند. این تکنیک برای گیاهان بزرگتر و با ارزش تر استفاده میشود. در سیستم پر فشار به ریشه ها به مقدار لازم اکسیژن و مواد مغذی میرسد. این سیستم دارای تصفیه اب و مواد غذایی میباشد.

 • سیستم سامانه تجاری

این روش از ایروپونیک مناسب فعالیت های تجاری میباشد. معمولا از سیستم های گرمایشی تحت فشار استفاده میشود. همچنین در این سیستم کیفیت و طول عمر گیاهان بسیار بالاست و دمای مواد مغذی کنترل میشود. البته در این سیستم ابپاشی به صورت مه و قطرات ریز اب به صورت پر فشار سر یک زمان مشخص به گیاه منتقل میشود. اگر میخواهید کار خود را حرفه ای شروع کنید این روش انتخاب بسیار مناسبی است.

مزایای کشت ایروپونیک

 • در مناطقی که خاک آنها مناسب نیست روش آیروپونیک سیستم بسیار مناسبی است.
 • در سیستم ایروپونیک خبری از آفت و شخم زدن نیست و به راحتی می‌توانید کشاورزی کنید.
 • اگر جز افرادی هستید که می‌خواهید از محیط زیست محافظت کنید.  سیستم آیروپونیک بسیار مناسب است.  چون از کودها و سم‌ها کمتر استفاده می‌شود و آلودگی هوا و خاک را کمتر معرض خطر قرار می‌دهد.
 • در این سیستم در مصرف آب فه‌جویی می‌شود زیرا مقدار کمی آب فقط به ریشه پاشیده می‌شود.
 • در این سیستم به دلیل تغذیه ی زیاد اکسیژن، ریشه‌ها و همچنین گیاه خیلی سریع شد می‌کنند و به بلوغ می‌رسند.
 • در روش آیروپونیک شاورزی تحت تاثیر آب و هوا قرار نمی‌گیرد. کشاورز در هر آب و هوایی در سرما، گرما، طوفان و باران به راحتی می‌تواند کشاورزی کند و محصول خود را پرورش دهد.
 • شما در این روش می‌توانید به راحتی کود و مواد مغذی را کنترل نمایید. در نتیجه کیفیت، رنگ و بوی محصول افزایش می‌یابد.
 • به دلیل دسترسی ریشه گیاه به دی اکسید کربن عملیات فتوسنتز فزایش می‌یابد.
 • گل رز و زعفران در این سیستم به راحتی رشد می‌کند در نتیجه خروج ارز از کشور کاهش پیدا می‌کند.

 گیاهان مناسب در سیستم کشت ایروپونیک

قلمه هر گیاهی که در آب قرار بگیرد و ریشه آن رشد کند در این روش استفاده می‌شود. مخصوصاً گیاهانی چون گردو، زیتون، پسته، مرکبات، سیب، زعفران، ارکیده و بنفشه آفریقایی که قلمه‌زنی آنها بسیار سخت است. همچنین گیاهی مانند توت فرنگی به دلیل تجمع عناصر غذایی به دور ریشه‌هایشان به مشکل می‌خورد، کشت آیروپونیک بسیار مناسب است. البته سیستم آیروپونیک برای گیاهانی چون خیار، سبزهای برگی، گوجه فرنگی و گیاهان آپارتمانی در گلخانه‌ها پرورش پیدا می‌کنند مناسب است.

آب‌های مناسب برای سیستم کشت آیروپونیک

 • اب چاه
 • اب  اشامیدنی و تصفیه شده
 • اب نرم
 • اب مقطر

تجهیزات لازم برای شروع کشت آیروپونیک

 • یک بستر یا قالبی برای قرار دادن گیاه در ان
 • محفظه ای برای نگه داری محلول اضافه
 • یک تایمر یا پمپ شناور برای روشن و خاموش شدن
 • لوله و نازل های اب پاش برای پخش کردن اب به محفظه گیاه
 • یک بستر یا مخزن برای نگهداری مواد غذای
 • یک لوله برای برگشتن مواد غذایی اضافه به مخزن

کلام اخر

در این مقاله آموختیم که چه آب و تجهیزاتی در سیستم آیروپونیک استفاده می‌شود و مناسب هستند. همچنین راجب گیاهان مناسب در آیروپونیک صحبت کردیم. البته راجب چیستی آیروپونیک و چگونه کارکرد آن و روش‌های اختصاصی‌اش یاد گرفتیم. از همه مهمتر راجب تاریخچه آیروپونیک صحبت کردیم. اگر برای احداث یک گلخانه به روش آیروپونیک نیاز به کمک دارید میتوانید از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

 

گلخانه خانگی

گلخانه خانگی و چرایی آن+طریقه ساخت

گلخانه خانگی چیست؟ Greenhouse یا گلخانه به مکانی میگویند که از پوشش هایی مانند پلاستیک و شیشه استفاده میکنند. علت استفاده از پوشش های شفاف این است که نور را برای گرمای محیط عبور دهند. علت احداث گلخانه، برای پرورش و رشد انواع گیاهان در هر اب و هوا و مکانی است. آیا میتوان در محیط خانه، گلخانه احداث کرد؟ بلی. با دلیل پاسخ این سوال را میدهم.

چرایی احداث گلخانه خانگی

شما با احداث یک گلخانه خانگی می‌توانید میکروکلیمای خود را ایجاد کنید و دما رطوبتی که واسه گیاه لازم است را کنترل کنید. یکی از ویژگی‌های احداث گلخانه می‌توان به این نکته اشاره کرد که تمام گیاهان همه مناطق را می‌توان پرورش داد. می‌توان گیاهان مناطق سردسیر را در مناطق گرمسیری یا بالعکس پرورش داد. شما در طول سال می‌توانید تمام گیاهان را که می‌خواهید را پرورش دهید. همچنین می‌توانید مام گیاهان عجیب غریب ، نهال‌ ها و سبزیجات را در تمام فصول سال و در هر آب و هوایی رشد و پرورش دهید.

یکی از ویژگی‌های خوب احداث گلخانه خانگی، شما می‌توانید در هر شرایط آب و هوایی، و بدون تحت تاثیر آب و هوا، گیاهان خود را رشد دهید. با احداث گلخانه در خانه و پرورش صیفی جات و سبزیجات می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. گلخانه به شما توانایی این امکان را میدهد که هر گیاهی را تولید کنید و تجربه‌های مختلفی را کسب کنید. همچنین شما می‌توانید کشت سبزیجات و میوه‌جات خود را از فصل زودتر شروع کنید و برداشت بیشتری را داشته باشید.

گلخانه خانگی

اگر برداشت شما در طول سال زیاد باشد می‌توانید از محصولات خود را بفروشید و کسب درآمد کنید. همچنین احداث گلخانه ااضطراب و بیماری‌های روحی را کاهش می‌دهد. با احداث گلخانه شما یک تغذیه بسیار سالم را تجربه خواهید کرد. همچنین احداث یک گلخانه کوچک در منزل باعث نشاط در اعضای خانواده می‌شود.

تاریخچه گلخانه خانگی

قبل از احداث گلخانه ها مردم به فصل ها و محیط اب و هوایی محدود بودند. اما برای اولین بار 30 سال پس از میلاد، امپراتوری روم توانست یک محیط مصنوعی رو برای پرورش گیاهان ایجاد کند. علت احداث محیط مصنوعی به دلیل بیماری پادشاه روم یود. پزشکان توصیه کردند که امپراتور روزی یه عدد خیار بخورد. خیار چون یک میوه لطیف و حساس هست و در همه ی فصول پیدا نمیشه در نتیجه گلخانه درست کردند. درون یک گاری خیار کاشتند که هر روز ان را در زیر افتاب قرار میدادند و اخر شب گاری را در مکانی گرم نگه میداشتند.

پیشرفت بعدی که در گلخانه سازی رخ داد، در قرن پانزدهم در سلسه چوسون کشور کره بود. اسم گلخانه هم به نام سلطنتی خودشون ui Jeon گذاشتند.

بعد ها در قرن 17 در هلند و انگلستان مفهوم گلخانه جا افتاد و شروع به پرورش گیاهان کردند. اولین گلخانه مدرن در دهه 1800 توسط گیاه شناسی فرانسوری به نام چارلز لوسین در هلند و لیدن ابداع کرد. بزرگترین و مشهور ترین گلخانه تاریخ، گلخانه انگلستان در زمان ویکتوریا است.

تجهیزات و طریقه ساخت گلخانه خانگی

گرما

گرما در گلخانه اینطوری اتفاق می افتد: ابتدا نور خورشید به سقف و پوشش شیشه ای یا پلاستیکی میتابد و وارد محیط و جذب زمین میشود. سپس گرما چون راه خروجی ندارد در محیط ماندگار و کم کم گرم تر و گرم تر میشود. این اتفاق به نظریه زمین گرا یا اثرات گلخانه ای که دلیل از بین رفتن گرمای زمین است مربوط نیس و این موضوع کاملا متفاوت است.

دستگاه گرمایش

دستگاه گرمایش یا برق یکی از مهم ترین هزینه ها در بهره برداری از گلخانه ها مخصوصا در اب و هوای سرد است. دیوار های گلخانه ها بر خلاف ساختمان های عادی که عایق گرما هستند اینگونه عمل نمیکنند و گرمای زیادی رو از طریق سازه ها از دست میدهند. به دلیل عبور نور دیوار ها به خوبی عایق کاری نمیشوند. اکثر گلخانه ها وقتی به گرما نیاز دارند از کوره برقی یا گاز طبیعی استفاده میکنند. روش های گرمایشی غیر فعال هم وجود دارد که با وجود گرما هزینه کمتری هم دارد. میتوان در زمان روز و تابستان انرژی رو ذخیره و در زمان شب و زمستان استفاده کرد.

تهویه

یکی از عامل های یک گلخانه خوب تهویه آن است. اگر تهویه مناسب نباشد رشد گیاهان به مشکل میخورد. هدف تهویه استاندارد کردن دما و رطوبت محیط است. همچنین تهویه محیطی مناسب برای فتوسنتز و گرده افشانی گیاهان رو مهیا میکند.

خنک کننده

خنک سازی به منظور خنک کردن گیاهان انجام میشود. که این کار رو به صورت دستی یا خودکار با باز کردن پنجره ها گلخانه میتوان انجام داد. عملگر های پنجره میتوانند به دلیل اختلاف دما پنجره ها رو باز کنند یا با کمک کنترل کننده های الکترونیکی باز شوند. کنترل کننده های الکترونیکی اغلب به دلیل کنترل دمای محیط و کوره ها استفاده میشوند.

نور پردازی

در طول روز نور از طریق پنجره ها وارد گلخانه می شود و مورد استفاده گیاهان قرار می گیرد. برخی از گلخانه‌ها نیز مجهز به چراغ‌های رشد هستند (اغلب چراغ‌های LED) که در شب روشن می‌شوند تا میزان نوری که گیاهان دریافت می‌کنند، افزایش یابد و بدین‌وسیله باعث افزایش عملکرد با محصولات خاص می‌شود.

مزایا و معایب گلخانه خانگی

مزایا:

 • داشتن میوه و سبزیجات تازه
 • اسانی و در دسترس بودن
 • داشتن گلهای تازه
 • توانایی پرورش همه نوع گیاه
 • عدم درگیری با حیوانات و حشرات
 • داشتن کنترل همه جانبه

معایب:

 • گران بودن
 • هزینه گرمایش گلخانه
 • داشتن مراقبت مداوم
 • افزایش قبض برق و اب

کلام اخر

در طول مقاله متوجه شدیم که احداث گلخانه ای کوچک در منزل خود فواید زیادی دارد. جلوه بصری دارد و هچنین به عنوان شغل دوم از ان نام برد. اما هزینه های کمر شکن نیز به همراه دارد.

ولی ما در شرکت گلخانه سازی پویاگران خزرخاوران به شما این امکان را میدهیم که با کمترین هزینه محیطی دلخواه برای رشد گیاهان خود داشته باشید.

 

ایکس تموس المنت

وبلاگ پیش فرض

انواع گلخانه

گلخانه و معرفی انواع آن + مزایا و معایب

گلخانه چیست؟

گلخانه، گرم‌خانه، خانه سبز و یا گیاه خانه محیطی است برای پرورش و کشت انواع گل ها و گیاهان میباشد. همچنین سقف و دیوار های ان پوشش های پلاستیکی و شیشه ای دارد. البته این پوشش ها میتواند از جنس پلی‌استر، پلی‌وینیل کلراید  (P.V.C)، پلی‌وینل فلوراید (P.V.F)، پلی‌اتیلن و پلی کربنات باشد تا در برابر انرژی فرابنفش خورشید از گیاهان محافظت کنند. این مکان ها با هدف محافظت از گیاهان در برابر سرما و گرما احداث میشوند. یکی از ویژگی های خوب این محیط، مصرف کم اب است.

شما با محیطی محدود و قابل کنترل میتوانید محصولات خود را پرورش بدهید. این محیط بر اساس اینکه چه مصالحی استفاده میشود به دوسته ثابت و متحرک تقسیم بندی میشوند. در محیط ثابت از مصالح با دوام و پایدار استفاده میکنند و میتوان سال ها از ان استفاده کرد.

گلخانه تونلی(قوسی)

سازه گلخانه تونلی یا قوسی مناسب کشت های کوتاه و با تعداد زیاد است که به آن کوانست یا استوانه ای هم میگویند. دیواره های این گلخانه به صورت قوسی شکل است و از زمین تا سقف که تو طرف به هم متصل میشوند قوس دارد. سازه هایی که به کار میرود گالوانیزه، آهنی، آلومینیومی و پلاستیکی یا چوبی است. گلخانه تونلی را به دو دسته تک واحدی و چند واحدی یا مرکب تقسیم میشوند.

مزایای گلخانه تونلی

 • به دلیلی کوچک بودن فضا، محیط به سرعت گرم میشود.
 • نصب سریع و عدم استفاده از جوشکاری برای اتصال پیچ و مهره ها.
 • کنترل و مدیریت بهتر افات در گلخانه تونلی.
 • مقاوم بودن در برابر تغییر اب و هوا.

معایب سازه تونلی

 • استفاده از پوشش پلاستیکی بسیار دشوار است.
 • پوشش شیشه را باید حتما شست.
 • عدم ضدعفونی خاک در این سازه.

سازه گلخانه گاتیک

این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است. برای اطلاعات بیشتر راجب این سازه به این مقاله مراجعه کنید.

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها.
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف.
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران.

معایب سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی.

گلخانه سیرکولار

این نوع گلخانه در مناطق گرمسیری که طوفان و باد زیاد است احداث میشوند.این نوع سازه به شدت در برابر باد، برف و باران و طوفان مقاوم است. در گلخانه سیرکولار بیشتر صیفی ات کشت میشود. پوشش این سازه معمولا از جنس پلاستیک است. این نوع سازه بیشتر کاربرد اقتصادی دارد همچنین به دلیلی قوسی بودن و نصب راحت و اسان بسیار بین کاربردان محبوب است. این سازه نیاز به مراقبت منظم دارد و اگر مراقب ان نباشید باعث ضرر بسیار زیادی میشوید.

مزایای گلخانه سیرکولار

 • مقاومت بالا در برابر باد و طوفان دارد.
 •  در طول روز به خوبی از نور مسقیم خورشید بهره مند میشود.
 • تهویه مناسب و استحکام بالا دارد.
 • مناسب کشت خاکی و هیدروپونیک است.
 • نصب خیلی راحت و اسانی دارد.
 • امنیت غذایی دارد.

معایب گلخانه سرکولار

 • مصرف انرژی خیلی بالا.
 • امکان شیوع افات و بیماری ها را دارد.
 • خطر اسیب رساندن به محیط زیست را دارد.
 • تنوع محصول پایین است.
 • به سوخت های فسیلی متکی است.

کلام آخر

گلخانه‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به سه تا از مهم‌ترین و اساسی‌ترین گلخانه‌ها اشاره کردیم. در این مقاله نکاتی کلی راجب به این سازه ها و همچنین مزایا و معایب آنها ذکر کردیم. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر از انواع گلخانه و کشت‌های گیاهان دارید می‌توانید به قسمت وبلاگ سایت مراجعه کنید.

ایکس تموس المنت

وبلاگ با تصاویر کوچک

انواع گلخانه

گلخانه و معرفی انواع آن + مزایا و معایب

گلخانه چیست؟

گلخانه، گرم‌خانه، خانه سبز و یا گیاه خانه محیطی است برای پرورش و کشت انواع گل ها و گیاهان میباشد. همچنین سقف و دیوار های ان پوشش های پلاستیکی و شیشه ای دارد. البته این پوشش ها میتواند از جنس پلی‌استر، پلی‌وینیل کلراید  (P.V.C)، پلی‌وینل فلوراید (P.V.F)، پلی‌اتیلن و پلی کربنات باشد تا در برابر انرژی فرابنفش خورشید از گیاهان محافظت کنند. این مکان ها با هدف محافظت از گیاهان در برابر سرما و گرما احداث میشوند. یکی از ویژگی های خوب این محیط، مصرف کم اب است.

شما با محیطی محدود و قابل کنترل میتوانید محصولات خود را پرورش بدهید. این محیط بر اساس اینکه چه مصالحی استفاده میشود به دوسته ثابت و متحرک تقسیم بندی میشوند. در محیط ثابت از مصالح با دوام و پایدار استفاده میکنند و میتوان سال ها از ان استفاده کرد.

گلخانه تونلی(قوسی)

سازه گلخانه تونلی یا قوسی مناسب کشت های کوتاه و با تعداد زیاد است که به آن کوانست یا استوانه ای هم میگویند. دیواره های این گلخانه به صورت قوسی شکل است و از زمین تا سقف که تو طرف به هم متصل میشوند قوس دارد. سازه هایی که به کار میرود گالوانیزه، آهنی، آلومینیومی و پلاستیکی یا چوبی است. گلخانه تونلی را به دو دسته تک واحدی و چند واحدی یا مرکب تقسیم میشوند.

مزایای گلخانه تونلی

 • به دلیلی کوچک بودن فضا، محیط به سرعت گرم میشود.
 • نصب سریع و عدم استفاده از جوشکاری برای اتصال پیچ و مهره ها.
 • کنترل و مدیریت بهتر افات در گلخانه تونلی.
 • مقاوم بودن در برابر تغییر اب و هوا.

معایب سازه تونلی

 • استفاده از پوشش پلاستیکی بسیار دشوار است.
 • پوشش شیشه را باید حتما شست.
 • عدم ضدعفونی خاک در این سازه.

سازه گلخانه گاتیک

این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است. برای اطلاعات بیشتر راجب این سازه به این مقاله مراجعه کنید.

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها.
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف.
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران.

معایب سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی.

گلخانه سیرکولار

این نوع گلخانه در مناطق گرمسیری که طوفان و باد زیاد است احداث میشوند.این نوع سازه به شدت در برابر باد، برف و باران و طوفان مقاوم است. در گلخانه سیرکولار بیشتر صیفی ات کشت میشود. پوشش این سازه معمولا از جنس پلاستیک است. این نوع سازه بیشتر کاربرد اقتصادی دارد همچنین به دلیلی قوسی بودن و نصب راحت و اسان بسیار بین کاربردان محبوب است. این سازه نیاز به مراقبت منظم دارد و اگر مراقب ان نباشید باعث ضرر بسیار زیادی میشوید.

مزایای گلخانه سیرکولار

 • مقاومت بالا در برابر باد و طوفان دارد.
 •  در طول روز به خوبی از نور مسقیم خورشید بهره مند میشود.
 • تهویه مناسب و استحکام بالا دارد.
 • مناسب کشت خاکی و هیدروپونیک است.
 • نصب خیلی راحت و اسانی دارد.
 • امنیت غذایی دارد.

معایب گلخانه سرکولار

 • مصرف انرژی خیلی بالا.
 • امکان شیوع افات و بیماری ها را دارد.
 • خطر اسیب رساندن به محیط زیست را دارد.
 • تنوع محصول پایین است.
 • به سوخت های فسیلی متکی است.

کلام آخر

گلخانه‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به سه تا از مهم‌ترین و اساسی‌ترین گلخانه‌ها اشاره کردیم. در این مقاله نکاتی کلی راجب به این سازه ها و همچنین مزایا و معایب آنها ذکر کردیم. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر از انواع گلخانه و کشت‌های گیاهان دارید می‌توانید به قسمت وبلاگ سایت مراجعه کنید.

ایکس تموس المنت

وبلاگ شطرنجی

انواع گلخانه

گلخانه و معرفی انواع آن + مزایا و معایب

گلخانه چیست؟

گلخانه، گرم‌خانه، خانه سبز و یا گیاه خانه محیطی است برای پرورش و کشت انواع گل ها و گیاهان میباشد. همچنین سقف و دیوار های ان پوشش های پلاستیکی و شیشه ای دارد. البته این پوشش ها میتواند از جنس پلی‌استر، پلی‌وینیل کلراید  (P.V.C)، پلی‌وینل فلوراید (P.V.F)، پلی‌اتیلن و پلی کربنات باشد تا در برابر انرژی فرابنفش خورشید از گیاهان محافظت کنند. این مکان ها با هدف محافظت از گیاهان در برابر سرما و گرما احداث میشوند. یکی از ویژگی های خوب این محیط، مصرف کم اب است.

شما با محیطی محدود و قابل کنترل میتوانید محصولات خود را پرورش بدهید. این محیط بر اساس اینکه چه مصالحی استفاده میشود به دوسته ثابت و متحرک تقسیم بندی میشوند. در محیط ثابت از مصالح با دوام و پایدار استفاده میکنند و میتوان سال ها از ان استفاده کرد.

گلخانه تونلی(قوسی)

سازه گلخانه تونلی یا قوسی مناسب کشت های کوتاه و با تعداد زیاد است که به آن کوانست یا استوانه ای هم میگویند. دیواره های این گلخانه به صورت قوسی شکل است و از زمین تا سقف که تو طرف به هم متصل میشوند قوس دارد. سازه هایی که به کار میرود گالوانیزه، آهنی، آلومینیومی و پلاستیکی یا چوبی است. گلخانه تونلی را به دو دسته تک واحدی و چند واحدی یا مرکب تقسیم میشوند.

مزایای گلخانه تونلی

 • به دلیلی کوچک بودن فضا، محیط به سرعت گرم میشود.
 • نصب سریع و عدم استفاده از جوشکاری برای اتصال پیچ و مهره ها.
 • کنترل و مدیریت بهتر افات در گلخانه تونلی.
 • مقاوم بودن در برابر تغییر اب و هوا.

معایب سازه تونلی

 • استفاده از پوشش پلاستیکی بسیار دشوار است.
 • پوشش شیشه را باید حتما شست.
 • عدم ضدعفونی خاک در این سازه.

سازه گلخانه گاتیک

این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است. برای اطلاعات بیشتر راجب این سازه به این مقاله مراجعه کنید.

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها.
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف.
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران.

معایب سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی.

گلخانه سیرکولار

این نوع گلخانه در مناطق گرمسیری که طوفان و باد زیاد است احداث میشوند.این نوع سازه به شدت در برابر باد، برف و باران و طوفان مقاوم است. در گلخانه سیرکولار بیشتر صیفی ات کشت میشود. پوشش این سازه معمولا از جنس پلاستیک است. این نوع سازه بیشتر کاربرد اقتصادی دارد همچنین به دلیلی قوسی بودن و نصب راحت و اسان بسیار بین کاربردان محبوب است. این سازه نیاز به مراقبت منظم دارد و اگر مراقب ان نباشید باعث ضرر بسیار زیادی میشوید.

مزایای گلخانه سیرکولار

 • مقاومت بالا در برابر باد و طوفان دارد.
 •  در طول روز به خوبی از نور مسقیم خورشید بهره مند میشود.
 • تهویه مناسب و استحکام بالا دارد.
 • مناسب کشت خاکی و هیدروپونیک است.
 • نصب خیلی راحت و اسانی دارد.
 • امنیت غذایی دارد.

معایب گلخانه سرکولار

 • مصرف انرژی خیلی بالا.
 • امکان شیوع افات و بیماری ها را دارد.
 • خطر اسیب رساندن به محیط زیست را دارد.
 • تنوع محصول پایین است.
 • به سوخت های فسیلی متکی است.

کلام آخر

گلخانه‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به سه تا از مهم‌ترین و اساسی‌ترین گلخانه‌ها اشاره کردیم. در این مقاله نکاتی کلی راجب به این سازه ها و همچنین مزایا و معایب آنها ذکر کردیم. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر از انواع گلخانه و کشت‌های گیاهان دارید می‌توانید به قسمت وبلاگ سایت مراجعه کنید.

سازه گلخانه گاتیک

سازه گلخانه گاتیک + مشخصات فنی و تاریخچه

سازه گلخانه گاتیک چیست؟ این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است.

نکاتی راجب سازه گلخانه گاتیک

اگر قصد احداث گلخانه دارید انتخاب گلخانه هم‌ترین بخش کار شماست. ساختمانی را در نظر بگیرید که سازه آن ضعیف است اما تجهیزات داخلی آن گران و عالی میباشد. در نتیجه به فرد کلی ضرر و زیان می‌رساند.

از مثال بالا می‌خواهیم به این نتیجه برسیم که انتخاب نادرست گلخانه باعث می‌شود شما کلی ضرر را تجربه کنید. با کمال تاسف در گلخانه‌های ایران کیفیت و تولید محصول به شدت پایین است و این اتفاق عامل اُفت ما در بازار بین المللی را میباشد. با انتخاب درست سازه گلخانه درصد ضررر خود را کاهش می‌دهید و درصد سود را افزایش.

البته این نکته را باید در نظر بگیریم که مقدار سرمایه نیز در انتخاب گلخانه تاثیر دارد  اما گلخانه سازی پویاگران خزر خاوران با مناسب‌ترین قیمت به شما بهترین گلخانه را با مقاومت بالا ارائه میدهند. نوع گلخانه و طریقه ساخت و استفاده از قطعات و تجهیزات در کیفیت و میزان تولید شما موثر است.

بسیاری از افراد برای جلوگیری از حوادث و یا وام جوز گلخانه را دریافت می‌کنند. این مجوزها از طریق سازمان‌های نظام مهندسی کشاورزی و جهاد کشاورزی کشور امکان‌پذیر است.

تاریخچه سازه گلخانه گاتیک

در سال ۱۵۵۰ معماری ایتالیایی به نام جورجو وزاری، برای اولین بار کلمه گوتیک را برای تمسخر هنر و معماری دوران سده‌های میانه پسین کلمه گوت ها را به کار برد. گوت به معنای بی فرهنگ و هولناک است.

در طول سده‌های سیزده و چهارده معماری در اروپا احداث شد و شکل‌گیری آن درطی سه مرحله بوده‌است.

گاتیک اغازین

معماری گاتیک برای اولین بار با احداث کلیسای سن دنی پاریس، در فرانسه آغاز شد. در معماری‌های کلیسای گاتیک طاق ‌های جناغی خیلی به چشم می‌خورد. این طاق ها با توجه به کمان ها یا اریب در زیر طاق گهواره ای خیلی آسان شناخته می‌شود. این طاق ها یا قوس ها نقش چهارچوب برای استخوان سازه ی گاتیک ها بود. دوره اغازین سازه‌ های گاتیک باعث جدا شدن از هنر رومانسک و خودسازی و تکامل به شیوه گاتیک بود. سازه های گاتیک در نیمه ی قرن دوازدهم به انگلستان رسید.

گاتیک متعالی

در دوره گاتیک متعالی دو سازه کلیسای شارتر و کلیسای آمین احداث شد.

گاتیک تابناک

سبک گاتیک تابناک در سده سیزدهم زمانی که معماری‌ها در نهایت ظرافت خود انجام می‌شد احداث شد. این سبک بزرگترین پنجره‌ها را در همه معماری‌ها دارد. نمونه بی نظیر این سبک گاتیک می‌توان به کلیسای سنت شاپل در پاریس اشاره کرد. در سبک گاتیک تابناک حدود ۷۰ درصد از معماری را شیشه تشکیل میدهد.

مشخصات فنی سازه گلخانه گاتیک

ابعاد:

عرض دهانه: بین ۸ تا ۹.۶ متر بسته به مدل

ارتفاع ستون تا زیر ناودان (ارتفاع مفید): ۴ تا ۵ متر

ارتفاع تا سقف: بین ۶ تا ۷.۴ متر بسته به مدل

فاصله بین ستون‌ها:

داخل: ۵ متر

بیرون: مناطق معمولی و مناطق برف‌گیر ۲.۵ متر

مقاومت:

در برابر باد: تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت

 در برابر برف: تا ۷۰ کیلوگرم بر متر مربع

سازه:

ستون‌ها: پروفیل 80*80 میلی‌متر

کمان‌ها: لوله 60 میلی‌متر

ناودانی: 7 و 9 خم

پوشش:

سقف: پلاستیک UV

بدنه: پلی‌کربنات

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران
 • قابلیت نصب سریع: به دلیل پرتابل بودن
 • عدم نیاز به سیم‌کشی: زیر پوشش پلاستیک

معایب گلخانه سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی

کلام اخر

در این مقاله راجب چیستی سازه گلخانه گاتیک پرداختیم. همچنین راجب تاریخچه آن در اروپا و نزول سازه در سده 13 و 14 گفتیم. نکاتی کاربردی راجب سازه افزودیم که بسیار کمک کننده است. حتی شما میتوانید مجوز گلخانه سازی را دریافت کنید و ترس از حوادث غیر منتظره را نداشته باشید. در ادامه مقاله راجب مزایا و معایب ان پرداختیم و با مشخصات فنی که در اختیار شما قرار دادیم با خیالی راحت میتوانید گلخانه مناسب خود را انتخاب کنید.

ایکس تموس المنت

وبلاگ آلترناتیو

انواع گلخانه, وبلاگ

گلخانه و معرفی انواع آن + مزایا و معایب

انواع گلخانه

گلخانه چیست؟

گلخانه، گرم‌خانه، خانه سبز و یا گیاه خانه محیطی است برای پرورش و کشت انواع گل ها و گیاهان میباشد. همچنین سقف و دیوار های ان پوشش های پلاستیکی و شیشه ای دارد. البته این پوشش ها میتواند از جنس پلی‌استر، پلی‌وینیل کلراید  (P.V.C)، پلی‌وینل فلوراید (P.V.F)، پلی‌اتیلن و پلی کربنات باشد تا در برابر انرژی فرابنفش خورشید از گیاهان محافظت کنند. این مکان ها با هدف محافظت از گیاهان در برابر سرما و گرما احداث میشوند. یکی از ویژگی های خوب این محیط، مصرف کم اب است.

شما با محیطی محدود و قابل کنترل میتوانید محصولات خود را پرورش بدهید. این محیط بر اساس اینکه چه مصالحی استفاده میشود به دوسته ثابت و متحرک تقسیم بندی میشوند. در محیط ثابت از مصالح با دوام و پایدار استفاده میکنند و میتوان سال ها از ان استفاده کرد.

گلخانه تونلی(قوسی)

سازه گلخانه تونلی یا قوسی مناسب کشت های کوتاه و با تعداد زیاد است که به آن کوانست یا استوانه ای هم میگویند. دیواره های این گلخانه به صورت قوسی شکل است و از زمین تا سقف که تو طرف به هم متصل میشوند قوس دارد. سازه هایی که به کار میرود گالوانیزه، آهنی، آلومینیومی و پلاستیکی یا چوبی است. گلخانه تونلی را به دو دسته تک واحدی و چند واحدی یا مرکب تقسیم میشوند.

مزایای گلخانه تونلی

 • به دلیلی کوچک بودن فضا، محیط به سرعت گرم میشود.
 • نصب سریع و عدم استفاده از جوشکاری برای اتصال پیچ و مهره ها.
 • کنترل و مدیریت بهتر افات در گلخانه تونلی.
 • مقاوم بودن در برابر تغییر اب و هوا.

معایب سازه تونلی

 • استفاده از پوشش پلاستیکی بسیار دشوار است.
 • پوشش شیشه را باید حتما شست.
 • عدم ضدعفونی خاک در این سازه.

سازه گلخانه گاتیک

این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است. برای اطلاعات بیشتر راجب این سازه به این مقاله مراجعه کنید.

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها.
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف.
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران.

معایب سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی.

گلخانه سیرکولار

این نوع گلخانه در مناطق گرمسیری که طوفان و باد زیاد است احداث میشوند.این نوع سازه به شدت در برابر باد، برف و باران و طوفان مقاوم است. در گلخانه سیرکولار بیشتر صیفی ات کشت میشود. پوشش این سازه معمولا از جنس پلاستیک است. این نوع سازه بیشتر کاربرد اقتصادی دارد همچنین به دلیلی قوسی بودن و نصب راحت و اسان بسیار بین کاربردان محبوب است. این سازه نیاز به مراقبت منظم دارد و اگر مراقب ان نباشید باعث ضرر بسیار زیادی میشوید.

مزایای گلخانه سیرکولار

 • مقاومت بالا در برابر باد و طوفان دارد.
 •  در طول روز به خوبی از نور مسقیم خورشید بهره مند میشود.
 • تهویه مناسب و استحکام بالا دارد.
 • مناسب کشت خاکی و هیدروپونیک است.
 • نصب خیلی راحت و اسانی دارد.
 • امنیت غذایی دارد.

معایب گلخانه سرکولار

 • مصرف انرژی خیلی بالا.
 • امکان شیوع افات و بیماری ها را دارد.
 • خطر اسیب رساندن به محیط زیست را دارد.
 • تنوع محصول پایین است.
 • به سوخت های فسیلی متکی است.

کلام آخر

گلخانه‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به سه تا از مهم‌ترین و اساسی‌ترین گلخانه‌ها اشاره کردیم. در این مقاله نکاتی کلی راجب به این سازه ها و همچنین مزایا و معایب آنها ذکر کردیم. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر از انواع گلخانه و کشت‌های گیاهان دارید می‌توانید به قسمت وبلاگ سایت مراجعه کنید.

ایکس تموس المنت

پست های چرخشی