احداث گلخانه توت فرنگی

احداث گلخانه توت فرنگی

در احداث گلخانه توت فرنگی هزینه تجهیزات و مواد و دفعات مراقبت و میزان برداشت بستگی به روش کشت توت فرنگی گلخانه ای دارد. فن آوری های کشت مدرن این امکان را به هر باغبانی می دهد که توت فرنگی را حتی در زمستان هم پرورش دهد. همچنین کشت توت فرنگی در تمام طول سال نیازمند به نیروی کار، دانش و هزینه شماست.

انواع روش کشت توت فرنگی

 • کاشت توت فرنگی در گلدان و خاک
 • کاشت توت فرنگی به صورت هیدروپونیک

گلخانه توت فرنگی به روش هیدروپونیک

در احداث گلخانه توت فرنگی به روش هیدروپونیک، کشت بدون خاک صورت میگیرد و به جای خاک از مواد معدنی و اب استفاده میشود. اگر با سیستم هیدروپونیک اشناییت ندارید میتوانید از این مقاله استفاده کنید. همچنین سیستم هیدروپونیک یک نوع کشاورزی با کنترل اطراف یا CEA به شمار میرود می توانید در تمام طول سال به کاشت توت فرنگی بپردازید. البته می توانید با بهینه سازی محیط کشت و اطراف ریشه، مقدار تولید محصول را هم بیشتر کنید.

مزایای کشت توت فرنگی هیدروپونیک در گلخانه

 • صرفه جویی در منابع ابی: در کشت هیدرپونیک، مصرف اب نسبت به کشت در خاک کمتر است. همچنین در کشت هیدروپونیک مصرف اب در گردش است و تبخیر نمی شود.
 • رشد سریع با بهترین کیفیت: گیاهان در محیطی غنی از اب و مواد غذایی به سرعت و با کیفیتی رشد میکنند. این عامل باعث رشد سریع توت فرنگی های با کیفیت می شود.
 • کنترل شرایط: در کشت هیدروپونیک تمام شرایط گیاه مانند دما، pH محلول غذایی و سطح مواد غذایی با دقت کنترل می شود.
 • کاهش افات و بیماری ها: به دلیل استفاده نکردن از خاک، انتقال افات به گیاهان کمتر می شود.
 • کاشت در محیط های کوچک: به دلیل کم بودن فضای محیط های شهرها یا محیط‌های داخلی، کشت هیدروپونیک واقعا مناسب است.

شرایط رشد توت فرنگی در گلخانه

کسب اطلاعات کافی راجب توت فرنگی قبل از کشت آن بسیار مهم است. توت فرنگی میوه ای است که به اب زیادی نیار دارد پس دسترسی به اب شهر یا چاه جز واجبات است.

بوته توت فرنگی قادر ب تحمل 5- درجه سانتی گراد است اما در محیط گرم و متعادل رشد بهتری دارد. منظور ما در اینا در محیط باز است ولی در گلخانه با درست کردن یک محیط مناسب میتوانید محصول خوبی را برداشت کنید.

با یک بار کاشت توت فرنگی، تا 9 سال میتوانید میوه برداشت کنید و نیازی به کاشت هر ساله نیست. هر بوته توت فرنگی حدود 700 تا 800 گرم محصول میدهد. برای جلوگیری از افات باید از کود های شیمیایی و حیوانی مناسب استفاده کنید و مرتب عمل سم پاشی را انجام دهید.

مزایای کشت توت فرنگی در گلخانه

کشت توت فرنگی در گلخانه نسبت به محیط باز و ازاد مزایایی دارد که در ذیل به انها میپردازیم.

 • دما و گرمای گلخانه را میتوانید کنترل کنید. در صورت بالا بودن دما میتوانید از تهویه هوا استفاده کنید. همچنین در صورت اُفت دمای گلخانه میتوانید با استفاده از بخاری های مخصوص دما را متعادل کنید. در نتیجه محصول خود را از گرما و سرمای محیط حفظ میکنید.
 • اگر در مناطق خشک مانند اصفهان و یزد زندگی میکنید برای صرفه جوی بهتر است از ابیاری قطره ای استفاده کنید.
 • اگر املاح و مواد معدنی خاک کم باشد و تجربه و تشخیص کارشناسان نشان دهد که خاک برای کشت توت فرنگی مناسب نیس از روش هیدروپونیک میتوانید استفاده کنید. در روش هیدروپونیک نیازی به خاک نیس  املاح و مواد معدنی از طریق اب به ریشه گیاه تزریق میشود.
 • در زمین های کشاورزی فقط در یک ردیف میتوانید کشت کنید. اما در گلخانه با استفاده از لوله پلیکا به صورت طبقاتی میتوانید از یک ردیف کلی محصول برداشت کنید.
 • در زمین های کشاورزی فقط در فصل های تابستان و بهار میتوانید محصول خود را برداشت کنید. اما در کشت گلخانه ای در هر فصلی میتوانید برداشت کنید.

درامد توت فرنگی گلخانه ای

از هر بوته توت فرنگی میتوانید 700 گرم محصول برداشت کنید. اگر هر کیلو توت فرنگی را 10 هزار تومن در نظر بگیریم در پایان 7000 هزار تومن درامد کسب میکنید. همچنین هزینه کارگر، اب و کود را هم از درامد خود کسر کنید که سود خالص خود را به دست اورید.

اگر در یک گلخانه 10 متری بتوانید 45 بوته توت فرنگی را کشت کنید، در یک زمین 100 متری میتوانید 450 بوته توت فرنگی کشت کنید. درضمن اگر بوته های توت فرنگی را به صورت لوله پلیکا و طبقه ای کشت کنید در زمین 100 متری، 900 تا بوته میتوانید کشت کنید. پس اگر در هر فصل، 700 گرم توت فرنگی برداشت کنیم، در نتیجه میتوانیم از 900 بوته توت فرنگی 630 کیلوگرم برداشت کنیم.

هزینه احداث گلخانه توت فرنگی

صیفی جات در هر موقعیت جغرافیایی چه گرم و چه سرد قابل کشت هستند. در نتیجه با در هر مکانی باشید میتوانید گلخانه احداث کنید.

احداث گلخانه اسپانیای یا گاتیک،به ازای هر مترمربع حدود 800.000 تا 2.000.000 تومان هزینه دارد. همچنین احداث گلخانه به روش هیدروپونیک نیز حدودا 1.100.000 تا 2.500.000 تومان هزینه دارد. البته فراموش نکنید که توت فرنگی میوه ی حساسی است و هیدوپونیک بهترین روش برای کاشت توت فرنگی است.

هزینه های ضروری قبل احداث گلخانه

قبل از احداث گلخانه باید هزینه های خرید زمین، هزینه پوشش گلخانه و تجهیزات را در نظر بگیرید. خرید زمین مناسب یکی از مهم ترین هزینه ها می باشد. هزینه زمین بر اساس مساحت و موقعیت مکانی و نوع کاربری متغیر است. زمین هایی که کاربری کشاورزی دارند قیمت پایین تری نسبت به کاربری مسکونی و صنعتی دارند. همچنین هزینه احداث سازه با توجه به نوع آن، متراژ و کیفیت مصالح متغیر است. سازه‌ ها معمولا از جنس فلزی، آلومینیومی یا چوبی هستند. تجهیزات گلخانه‌ ای عبارت اند از: سیستم‌ های آبیاری، سیستم‌ های گرمایش و سرمایش، سیستم‌ های تهویه برای پرورش گیاهان در گلخانه لازم هستند.

کلام آخر

در این مقاله تمام واجبات یک گلخانه توت فرنگی را توضیح دادیم. توت فرنگی میوه ای مناسب برای پرورش است. همچنین احداث گلخانه توت فرنگی پر ثمر است و درامد خوبی دارد. امیدوارم از مقاله استفاده کرده باشین اگر سوالی راجب احداث گلخانه های مختلف داشتید میتوانید از کارشناسان خزر خاوران کمک بگیرید.

گلخانه کم هزینه

گلخانه های کم هزینه

گلخانه جز واجبات یک باغ است ، و بیشتر جذابیت یک باغ به وجود همچین محیطی است.

گلخانه های حلقه ای

وسایل و تجهیزاتی که برای نیاز دارید محیط حلقه‌ای عبارت اند از:

چوب برای پایه اصلی: مقداری چوب برای پایه اصلی، اندازه چوب به شما بستگی دارد که به چه اندازه می‌خواهید یک گلخانه بسازید و باغ را تحت پوشش قرار دهید.

میله برای درست کردن ساختار حلقه ای: لوله های سر باز PVC که می توانید به صورت حلقه درآورد و این گونه مناسب هستند. برای مستحکم سازی بیشتر می توانید با پیچ لوله ها را به پایه چوبی متصل کنید.

گلخانه را با پلاستیک پوشش دهید. و بعد در را اضافه کنید، سپس با استفاده از یک قاب چوبی با پوشش پلاستیکی در را درست کنید.

 طراحی محکم

اگر می‌خواهید یک همچین محیطی داشته باشید گلخانه محکم چوبی بسیار مناسب است و با توجه به نکات ذیل آن را احداث کنید.

تخته های چوب را به اندازه دلخواه برای ساخت فرم دیوار برش دهید. سپس صورت نبود چوب می توانید به راحتی آن را با کمترین هزینه خریداری کنید. برای پوشش چهارچوب می توانید از صفحات حلبی شفاف و یا پلاستیکی شفاف استفاده کنید که محکم هم هستند. در کل ساختار این محیط را با صفحات راه راه میتونید بپوشانید.

گلخانه با قاب چوبی

با کمک یک طرح شما می توانید یک گلخانه شیک با ارتفاع بلند بسازید. شما به یک اسکلت چوبی برای پایه نیاز دارید، همچنین یک قاب بزرگ برای پنجره و تهویه و البته یک در نیازمندید. شما می توانید با میخ، چوب های پایه را به یک دیگر متصل کنید و به شکل محکمی آن را در باغ نصب کنید.

گلخانه کوچک

در قدم اول باید چهارچوب های کناری را احداث کنید. سپس چوب ها را با دریل سوراخ کنید و با کمک یک پیچ آن ها را به هم متصل کنید. به همین منوال شما می توانید گلخانه خود را احداث کنید، صفحات افقی را قرار دهید و آن ها را با پیچ به اسکلت متصل کنید.  در قدم اخر، در را با یک قاب چوبی درست کنید و در را در قسمت جلو قرار دهید.

طراحی ارزان

گلخانه با طرح حلقه ای بسیار محبوب است، در اینجا طرح یک محیط به شکل تونلساخته میشود. این طرح برای احداث یک محیط کوچک برای باغ مناسب است. قاب این گلخانه را باید با چوب های محکم احداث کرد. این محیط حداقل به مدت 3 سال دوام خواهد داشت، حتی اگر آب و هوا در بدترین حالت ممکن باشد. در طول درست کردن  ساختار گلخانه، در را به صورت باز نگه دارید و برای پوشش قسمت های دیگر از پلاستیک شفاف استفاده کنید. بعد از پوشاندن محیط با پلاستیک، در آن را هم احداث کنید. برای احداث شکل حلقه باید از لوله های PVC استفاده کنید.

طراحی گنبدی شکل

اگر شما برای احداث گلخانه به ساختارهای مثلثی شکل علاقه دارید، باید این محیط زیبا را بسازید. شما می توانید اسکلت این محیط را با پایه های چوبی در زمین قرار دهید. برای تکه تکه کردن چوب ها در احداث این محیط به زمان زیادی نیاز است. شما به یک طراحی و اندازه گیری خیلی دقیق برای به دست آوردن مثلث های یک اندازه نیاز دارید. سپس شما می توانید با پوشش های پلاستیکی یا ورق های مخصوص پوشش که در بازار موجود هستند، گلخانه را بپوشانید.

درست کردن گلخانه با درهای قدیمی و بی استفاده

امکان دارد که شما در انبار خود درهای قدیمی و بی استفاده داشته باشید که با کمک آن ها می توانید محیطی زیبا بسازید. این محیط، به یک طرح ساده برای احداث این محیط لازم است که به جای ساخت قاب گلخانه به راحتی می توانید از درهای قدیمی کمک بگیرید. از ورق های پلاستیکی شفاف نیز میتوانید برای درست کردن سقف استفاده کنید.

گلخانه هرمی شکل

این طرح برای ساخت گلخانه بسیار زیبا و شیک است و البته راحت هم می باشد. قرار گرفتن ساختار این گلخانه روی زمین به صورت V برعکس است، یک طرف را برای در مشخص کنید و آن را با لولا به سمت دیگر متصل کنید که بتوانید به آسانی آن را باز و بسته کنید و گیاهان خود را در پرورش دهید.

کلام اخر

همینطور که در مقاله گفتیم، میتوانید با کمترین هزینه و با استفاده از تجهیزات و لوازم غیر قابل استفاده یک محیط شیک درست کنید. البته اگر دوست دارید به گلخانه با دوام بیشتر داشته باشید میتوانید از شرکت پویا گران خزر خاوران کمک بگیرید.

گلخانه گوجه فرنگی ساختن

احداث گلخانه گوجه فرنگی

مقدمه گلخانه گوجه فرنگی

در گذشته مجبور بودیم که برای دستیابی به موفقیت مالی، حتماً تکنیک‌های مختلفی رو امتحان میکردیم تا به آن سودی که مدنظر خود بود برسیم. اما اکنون با استفاده از تجربیات دیگران می‌توانیم یک کسب و کار پر سود را ایجاد کنیم. کاشت انواع صیفی جات مخصوصاً گوجه فرنگی در گلخانه‌ها و در مناطق سرد و  گرم مورد استقبال زیادی قرار دارد. کاشت گوجه فرنگی بسیار دشوار است اما آینده بسیار روشن دارد بامروزه با پیشرفت منحصر به فرد در علم،هیچ محدودیتی در پرورش گیاهان مخصوصاً صیفی جات در گلخانه‌ها و شهرهای مختلف نداریم. باید بگویم که احداث گلخانه گوجه فرنگی سود بسیار خوبی دارد.

این طرز فکر که گلخانه‌ها به دمای عجیب غریبی نیاز دارند و در همه موقعیت‌های جغرافیایی و همه آب و هوا ‌ها قابل احداث نیست اشتباه است. امروزه با پیشرفت منحصر به فرد در علم،هیچ محدودیتی در پرورش گیاهان مخصوصاً صیفی جات در گلخانه‌ها و شهرهای مختلف نداریم. صبر و حوصله داشتن برای موفقیت در پروژه بسیار حائز اهمیت است. زیرا گلخانه پس از یک سال به نتیجه دلخواه شما می‌رسد و تمام خرج هایی که در این دوره انجام داده‌اید باز می‌گردد.

در این مقاله راجب کشت گوجه فرنگی پرداختیم.

گلخانه گوجه فرنگی

مشکل آب به آسانی قابل حل نیست مخصوصاً در مناطقی که کشاورزی انجام می‌شود حادتر است. کمبود آب باعث تغییرات اقلیمی در بعضی از مناطق شده به عنوان مثال مناطقی که در گذشته حاصلخیر و پر باران بودند اکنون دچار کمبود آب شده‌اند.

کشت گوجه فرنگی آب زیادی نیاز دارد و کشاورزی آن به روش سنتی، اب زیادی را مصرف می‌کند و اصلاً کارآمد نیست. به علت کمبود آب و مصرف زیاد آب گوجه فرنگی احداث گلخانه بهترین روش است. به شرط اینکه تمام مراحل کاشت گوجه فرنگی را به درستی انجام دهید، می‌توانید مقدار خیلی زیادی گوجه فرنگی را برداشت کنید.

مراحل احداث گلخانه گوجه فرنگی

برای احداث گلخانه گوجه فرنگی لازم است که ابتدا تمام مراحل ان را مورد بررسی قرار دهید و از انواع گلخانه ها اطلاعات کسب کنید. همچنین جهت گرفتن راهنمایی میتوانید از کارشناسان پویاگران خزر خاوران کمک بگیرید.

پس از دریافت مجوز و شرکت در اموزش ها، در گام بعدی باید زمین مناسب برای کشت را انتخاب کنید. خاک باید توسط کارشناسان مورد تایید قرار بگیرد و میتوانید از کارشناسان شرکت پویاگران خزر خاوران کمک بگیرید. برای کشت گوجه فرنگی خاک نباید سفت و خشک باشد. خاک باید نرم و عمق زیادی داشته باشد. البته بهتر است در ان خاکرید. در گام اول باید موز احداث گلخانه گوجه فرنگی را بگیرید. برای سود دهی بیشتر گلخانه خود بهتر است در کلاس های فنی حرفه ای شرکت کنید و اموزش ببینید.  گوجه فرنگی کست نشده باشد چون باعث افت می شود. همچنین خاک باید دارای پی اچ باشد. اگر میخواهید در گلدان یا به روش هیدروپونیک کشت کنید نیازی به بررسی نیست. اما برای کاهش هزینه ها این موارد ذکر شده کمک خیلی کمک میکند.

برای احداث گلخانه شما ابتدا باید تمام تجهیزات لازم گلخانه را فراهم کنید. همچنین میتوانید از فروشگاه هایی که تجهیزات رشد گلخانه دارند و به صورت پکیجی وسایل را به فروش میرسانند که با تخفیف همراه است خریداری کنید.

هزینه لازم برای احداث گلخانه گوجه فرنگی

برای کاشت و پرورش گوجه فرنگی بهتر است که از گلخانه شیشه ای استفاده کنید. گلخانه شیشه تاثیرات مثبت زیادی دارد اما هزینه ان زیاد است. البته برای کمتر شدن هزینه ها در ابتدا میتوانید از لوله گالوانیزه و پلاستیک استفاده کنید. دستگاه تهویه به منظور نوردهی به گوجه فرنگی ‌ها، پارچه رفلکتور و لامپ ‌های رشد گیاه از جمله تجهیزات و وسایل لازم برای گلخانه است.

کاربرد لامپ های رشد برای رشد و رنگ بهتر گوه فرنگی مورد استفاده قرار میگرد. لامپ های رشد طیف ۳۸۰ تا ۸۴۰ نانومتر از نور خورشید را در بر میگیرند. برای گرفتن یک نتیجه عالی نیاز است میزان دما و نوع سیستم ابیاری بیسیار مهم است.

در ادامه مقاله به چند فاکتور مهم برای گلخانه سازی میپردازیم.

قیمت زمین گلخانه به‌ازای هر متر مربع

اولین هزینه برای ساخت گلخانه، هزینه زمین مورد نظر است. بر اساس متراژ زمین هزینه ی ان متفاوت است. پس با بررسی میزان سرمایه در موقعیتی که توان خرید زمین دارید اقدام کنید. زمین های مناسب برای گلخانه در خارج از شهر مستقر هستند و تنها میتوانید به میزان سوددهی خود توجه کنید.

قیمت سازه گلخانه گوجه فرنگی

سازه‌ های گلخانه ‌ای برای کاشت گوجه فرنگی انواع مختلفی چون سازه‌ های اسپانیایی، ایرانی و تونلی هستند که قیمت آن ‌ها به ترتیب نام برده شده کمتر می شود. اگر انتخاب شما گلخانه اسپانیایی است، باید هزینه بیشتری را برای آن در نظر بگیرید. البته برای انتخاب گلخانه بهتر است که از کارشناسانی که در زمینه کشت و پرورش گیاهان گلخانه‌ ای تجربه دارند کمک بگیرید. این اشخاص به شما در انتخاب گلخانه مناسب کمک خواهند کرد؛ زیرا در این زمینه تجربه و تخصص دارند.

خرید تجهیزات گلخانه گوجه فرنگی

تجهیزات گلخانه ‌ای مواردی چون، گلدان‌ های پارچه ‌ای، دماسنج، فیلتر کربن، رطوبت سنج، سختی سنج آب، پی اچ سنج، خاک ارگانیک، پارچه رفلکتور و‌ لامپ ‌های رشد گیاه هستند. برای خرید همه ان ‌ها باید هزینه ‌ای پرداخت می شود. پرداخت هزینه برای برخی از آن ها یک باره است اما برای بعضی دیگر باید دائماً پرداخت شود و شما باید آن ها را دائم خریداری کنید.

از جمله مواردی که دائم باید هزینه کنید مواردی چون: کود، سموم دفع آفات و خاک ارگانیک است. وسایل و تجهیزات اصلی گلخانه از جمله هزینه‌ هایی است که فقط به یک بار پرداخت می‌ شود.

هزینه پیاده سازی سیستم آبیاری گوجه فرنگی

خرید یک سیستم برای آبیاری گوجه فرنگی هزینه‌ هایی را بر فرد متحمل می‌ کند.شما باید دقت داشته باشید که چه سیستمی را برای آبیاری انتخاب کنید؛ چون هم در هزینه آب و هم در هزینه پیاده سازی سیستم در میزان هزینه‌ های شما تاثیر گذار است. برای مثال اگر با شلنگ گوجه فرنگی ‌ها را آبیاری کنید، شاید فکر میکنید که در هزینه‌ های خود صرفه‌جویی کرده اید، اما این کار اشتباه محض است. در صورتی که استفاده از سیستم آبیاری قطره ‌ای باعث کاهش هزینه‌ های شما می‌ شود.

سیستم آبیاری گوجه فرنگی

استفاده از سیستم آبیاری گوجه فرنگی مقدار هزینه ‌های مصرف اب شما را کاهش می‌ دهد. همچنین این تکنیک خودکار عمل میکند و نیازی به استخدام نیرو نیست.

کلام آخر

برای راه‌ اندازی گلخانه گوجه فرنگی شما می ‌توانید به راحتی هر مکان و موقعیت جغرافیایی را که میتوانید بخرید انتخاب کنید. با اجرای یک سیستم درست و استاندارد می ‌توانید سیستم آبدهی مناسب برای نیاز کاشت گوجه فرنگی را فراهم کنید و تا حد زیادی از هزینه‌ های آب را کاهش دهید. احداث و ساخت گلخانه گوجه فرنگی می ‌تواند راهی پرسود باشد، به شرط آن که شما صبر کنید و توقع نتیجه سریع را نداشته باشید. همچنین تلاش کنید در این مسیر به صورت کاملاً اصولی و مطمئن گام بردارید و از نظرات و راهنمایی‌ های کارشناسان هم در این زمینه استفاده کنید.

انواع بست های گلخانه ای

انواع بست های گلخانه

بست های گلخانه ای انواعی دارد که از جنس های مختلفی مانند فلز، پلاستیک و چوب هستند که در اشکال و اندازه های مختلفی می باشند. بست های گلخانه ای قطعاتی هستند که برای اتصال اجزای سازه گلخانه به یکدیگر استفاده می شوند.  انتخاب نوع مناسب بست گلخانه ای به عوامل مختلفی از جمله نوع سازه گلخانه، مصالح پوششی و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

انواع بست های گلخانه ای

 بست های فلزی

بست پیچ و مهره ای: این نوع بست ها از بادوام ترین نوع بست های گلخانه ای هستند و برای اتصال لوله های فلزی و پروفیل ها استفاده می شوند.

بست قفل شونده: این نوع بست ها برای اتصال سریع و آسان لوله ها و پروفیل ها استفاده می شوند.

بست کلیپسی: این نوع بست ها برای اتصال لوله ها و پروفیل ها به سازه های چوبی یا فلزی استفاده می شوند.

انواع بست های پلاستیکی

 بست زیپی: این نوع بست ها برای اتصال نایلون و سایر مواد پوششی نازک استفاده می شوند.

 بست فشاری: این نوع بست ها برای اتصال نایلون و سایر مواد پوششی نازک به سازه گلخانه استفاده می شوند.

 بست چسبی: این نوع بست ها برای اتصال نایلون و سایر مواد پوششی نازک به سطوح صاف استفاده می شوند.

انواع بست های چوبی

 بست زاویه دار: این نوع بست ها برای اتصال قطعات چوبی در زاویه استفاده می شوند.

 بست T شکل: این نوع بست ها برای اتصال سه قطعه چوب به یکدیگر استفاده می شوند.

بست  لولا: این نوع بست ها برای اتصال دو قطعه چوب که باید باز و بسته شوند استفاده می شوند.

کلام اخر

علاوه بر این نوع های رایج، بست های گلخانه ای دیگری نیز وجود دارند که برای کاربردهای خاص طراحی شده اند. هنگام انتخاب بست های گلخانه ای، مهم است که نیازهای خاص خود را در نظر بگیرید. همچنین میتوانید با متخصصان شرکت پویا گران خزر خاوران مشورت کنید.

کشت گوجه فرنگی گلخانه ای

کشت گوجه فرنگی در گلخانه

چرا کشت گوجه فرنگی؟

کشت گوجه فرنگی و رشد بذر آن به نهال بسیار جذاب و لذت بخش است. از ویژگی های پرورش گوجه فرنگی به طعم بی نظیر ان در گلخانه خود اشاره کرد. گوجه فرنگی گیاهی یک ساله است و در دمای بین 18 تا 32 درجه و دمای خاک 12 درجه بهترین رشد را دارد. گیاه گوجه فرنگی از خانواده سولاناسه با برگ هایی مرکب است. تعداد برگ های گوجه فرنگی تحت تاثیر دما و نور محیط است و اگر خاک نرم باشد ریشه های گیاه تا عمق دو متر میروند. گیاه گوجه فرنگی دارای ویتامین ها، کاروتن، قند، املاح معدنی میباشد. در مناطق گرم گوجه فرنگی را دو بار در سال و در مناطق سرد یک بار در سال ان هم در محیطی بسیار گرم میتوان کاشت. گوجه فرنگی بسیار نسبت به سرما حساس است.

گوجه فرنگی انواعی دارد که در ذیل به ان ها اشاره میکنیم.

 • گرد
 • پهن
 • بیضی شکل
 • گلابی شکل

بهترین شرایط برای رشد

حفظ دمای مناسب

کشت گوجه فرنگی در دمای زیر 16 درجه و دمای بالای 27 درجه رشد خوبی ندارد. گلخانه های گاتیک و گلخانه های خانگی شرکت ما به خوبی میتوانند این دما رو برای شما حفظ کنند. گلخانه های گاتیک به خوبی دمای محیط را نگه میدارند. برای پخته نشدن گیاه میتوانید از تهویه استفاده کنید تا به گردش هوا کمک کند. استفاده از بخاری در هوای سرد خیلی به حفظ دمای محیط کمک میکند.

استفاده از فن های تهویه

برای تهویه هوا استفاده از فن بسیار کمک کننده است. فن ها با کمک یک موتور و پره‌ها قادر به متعادل کردن رطوبت هوا نیز کمک میکنند. فن های سیرکوله شرکت پویاگران خزر خاوران با دمش و مکش به از بین بردن هوای راکد کمک میکند و هوای محیط را روان و لذت بخش میکند.

ابیاری گوجه فرنگی

ابیاری غیر یک نواخت باعث ترک برداشتن و ابیاری زیاد باعث ابکی شدن گوجه فرنگی میشود. هر گیاه گلخانه ای در طول روز نیاز به یک لیتر اب دارد. ابیاری را فقط در صورتی که نیاز بود انجام دهید. در غیر این صورت شما فقط به گیاه اسیب میزنید و باعث میشود که خاک نفس نکشد و اکسیژن لازم به ریشه گیاه نرسد به این فرایند غرقابی میگویند. در شرایط غرقابی گیاه به خوبی ریشه نمیکند و در گل دهی و میوه دهی تاخیر دارد.

به این نکته هم باید توجه کرد که آبیاری زمین می‌تواند باعث خنک شدن زمین کشاورزی بین 2 تا 5 درجه سانتی گراد شود. این عمل به خصوص در حالتی که آب آبیاری خنک باشد شدید تر خواهد شد. این عمل در تابستان مفید است اما باید دقت کرد که در فصل های سرد و در حالتی که دمای خاک 15 درجه سانتی گراد و یا پایین‌ تر باشد باید احتیاط کرد زیرا خاک خنک و دمای پایین رشد، باعث کندی رشد محصول میشود.

به چهار روش میتوانید ابیاری کنید که در ذیل به ان میپردازیم:

 • ابیاری جویی
 • ابیاری بارانی
 • ابیاری قطره ای سطحی
 • ابیاری قطره ای زیر سطحی

نکات طلایی برای کشت گوجه فرنگی

بذر گوجه فرنگی را با عمق نیم اینچ و فاصله یک اینچ از گلدان ها بکارید. بذر گوجه فرنگی برای جوانه زنی به دمای 21 الی 27 درجه سانتی گراد نیاز دارد. گلدان ها در نزدیکی یک پنجره روشن، روی تشک گرما یا زیر نور فلورسنت میتوانید گرما را تامین کنید. با حفظ شرایط درست برای گیاه از روز پنجم تا هفتم جوانه زنی شروع میشود. جوانه های نو پا با دمای 18 درجه سانتی گراد رشد میکنند. برای کمک به رشد ساقه های نهال، باد ملایمی را با استفاده از فن ایجاد کنید.

پس از دو هفته، نهال ها اماده پیوند زنی هستند. گوجه فرنگی ها را میتوانید در گلدان یا حاشیه گلخانه پرورش دهید. بستر باید به مقدار کافی عمیق باشد و خاک لازم برای رشد گیاه فرهم کنید. گوجه فرنگی به حداقل هشت ساعت نور خورشید نیاز دارد. از ویژگی های پوشش پلی کربنات میتوان به جذب خوب نور خورشید اشاره کرد.

گوجه فرنگی معمولا در یک روز گرم برگ های خود را فر میکند و این نشانه بیماری نیست و این پژمردگی نشانه نیاز به ابیاری بیشتر گیاه است.

نکاتی در مورد مراقبت از گوجه فرنگی

حتما از کمپوست و کود گوجه فرنگی به عنوان مواد مغذی استفاده کنید. برای جلوگیری از سوختن گیاه حداقل چهار اینچ کود بریزید. نهال را با ساقه در عمق بیشتر در خاک پیوند بدهید . ریشه های جدید روی ساقه رشد می کند و گیاهان شما را محکم می کند.

حتما گوجه فرنگی های خود را هرس کنید تا دو ساقه اصلی، راحت و سالم باشند. ساقه های فرعی که روی بوته های گوجه فرنگی شما جوانه می زنند را بعد از اینکه حداقل دو برگی شدند جدا کنید. ساقه های اصلی به نام لیدر نامیده می شوند. با افزایش قد، برگ ها و شاخه ها را از 30 سانتی متر پایین گیاهان جدا کنید. این امر از خطرات بیماری ها و آفات خاک جلوگیری می کند.
برداشت می تواند زمانی آغاز شود که میوه های گوجه فرنگی پر، براق و شروع به قرمز شدن میکنند. توصیه می شود اجازه دهید گوجه فرنگی روی درخت انگور برسد.

کلام اخر

با اینکه پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای اسان است اما به این معنا نیست که شما بذر را بریزید و منتظر گوجه فرنگی باشید. مراقبت از گوه فرنگی بسیار حائز اهمیت است زیرا این گیاهان بسیار حساس هستند، مخصوصا در فصول سرد سال. همچنین با احداث کاشت پلکانی میتوانید از گوجه فرنگی در گلخانه خود لذت کافی را ببرید. امیدوارم برای کشت گوجه فرنگی کمکی کرده باشیم.

کسب درامد از گلخانه

کسب در امد از گلخانه

در کسب درامد از گلخانه محصولاتی چون سبزیجات، گل ها و میوه ها را در این فضای میتوان پرورش داد. امروزه کشت گلخانه ای اهمیت زیادی دارد و با این کار به سود خوبی میتوان دست پیدا کرد. البته انتخاب محصول در تاثیر بسزایی در درامد شما دارد. میوه های مختص یک فصل یا میوه هایی که مختص یک منطقه هستند را میتوان در گخانه پرورش داد.

پر سود ترین محصولات در کسب درآمد گلخانه ای

در ادامه مقاله به پر سود ترین محصولات برای کسب درامد از گلخانه میپردازیم.

توت فرنگی

کاشت توت فرنگی در گلخانه در طی یک یا دو سال میتواند کشاورز را به سودی مطلوب برساند. برای پرورش توت فرنگی باید مواد مغذی مورد نیاز ان را تامین کنید چون گیاهی بسیار حساس است. از طریق بذر توت فرنگی میتوانید ان را تکثیر و پرورش داد. کاشت توت فرنگی در گلخانه میتواند 10 برابر زمین های زراعی باشد. در سال های اخیر که بحث کشت هیدروپونیک به میان امده حتی بازدهی را بیشتر هم کرده است.

 فلفل دلمه

کشت فلفله های رنگی سود خیلی زیادی دارد و در امروزه به فرایندی برای کارافرینی تبدیل شده است. همچنین انواع فلفل دلمه های رنگی در تمام جهان طرفدار دارند و پرورش فلفل دلمه نیاز بسیاری از عموم را بر طرف میکند. دمای مورد نیاز برای رشد این گیاه 35 درجه می باشد. مدیریت کردن گاز های گلخانه ای و رطوبت برای کاشت فلفل دلمه گلخانه ای بسیار مهم است. در این سال های اخیر، پرورش دهندگان فلفل دلمه بسیار پر رونق بوده اند.

خیار

مقدار تولید انواع خیار های گلخانه ای به اندازه ای زیاد است که میتوان در هر اب و هوایی ان ها را پرورش داد. مراقبت از این گیاه بسیار اسان است و نیاز به هیچ عامل لقاح دهنده نیاز ندارد. به دلیل اینکه خیار به صورت عمودی رشد بهتری دارد باید حداقل فاصله زمین تا سقف ۵ متر باشد. کشورهای پیشرفته برای پرورش خیار در گلخانه از تکنولوژی‌های استفاده می‌کنند که بالاترین میزان تولید خیار را داشته باشند. برای کشت خیار گلخانه‌ای زمان و فصل مناسب و همچنین خاک خوب بسیار موثر است.

گوجه فرنگی

انواع گوجه فرنگی. در تمام جهان و ایران به راحتی قابل کشت است. مراقبت از گوجه فرنگی به شدت دشوار است زیرا گوجه فرنگی بافتی نرم و گوشتی دارد و به راحتی می‌تواند آسیب ببیند. به شرطی که تمام لوازم کشت هیدروپونیک را اماده کنید می‌توانید گوجه فرنگی را به این روش کشت کنید. برای کشت گوجه فرنگی میزان کود دهی و ph خاک بسیار حائز اهمیت است.  پروژه کشت گوجه فرنگی در گلخانه در طولانی مدت بهره وری بالایی دارد.

بادمجان

اگر بخواهم پربازده‌ ترین محصول گلخانه‌ای را به شما معرفی کنم قطعاً بادمجان را به شما پیشنهاد می‌کنم. با کاشت بادمجان گلخانه‌ای می‌توانید به سرعت به درآمد برسید و محصول خوبی برای صادرات است. نگهداری از بادمجان اهمیت زیادی دارد منتها بسیار آسان و راحت است. اگر تجهیزات خود را به درستی و به خوبی انتخاب کرده باشید محصولات شما به خوبی رشد و پرورش پیدا می‌کنند. میزان دما و رطوبت در پرورش بادمجان بسیار موثر است همچنین بادمجان با رنگ‌های سفید، سیاه و بنفش پیدا می‌شود.

 فلفل سبز و فلفل قرمز

کاشت و پرورش فلفل‌های قرمز و سبز در گلخانه در کنار بقیه محصولات روشی پربازده است. مدیریت دما، نور، خاک و رطوبت برای پرورش فلفل‌های قرمز و سبز در گلخانه بسیار حائز اهمیت است. نتایج مختلفی در سراسر جهان وجود دارد که نشان دهنده پرطرفدار بودن این محصول است. گیاه فلفل از طریق بذر تکثیر و رشد می‌کند. دمای رشد برای فلفل باید گرم باشد و عواملی مانند لقاح و گرده افشانی که به تکثیر این گیاه کمک می‌کند میتواند بر روی بازدهی محصول تاثیر بگذارد.  به دلیل حساس بودن این گیاه در برابر آفات باید دوره و هر هفته آنها را بررسی و کنترل کنید.

عوامل موثر در کسب درآمد از گلخانه

 • نوع گیاه کشت شده
 • اندازه گلخانه
 • موقعیت مکانی گلخانه
 • تجهیزات گلخانه
 • میزان کشت بذر در گلخانه

کسب درامد از گلخانه 500 متری

گلخانه‌های کوچکتر و کمتر از ۱۰۰۰ متر در حالی که درآمد و محصول کمتری دارند  می‌توان هزینه یک خانواده را پرداخت کرد. البته حائز اهمیت است که در محیط‌های کوچکتر کاشت سبزیجات وصیفی جات توصیه نمی‌شود بلکه باید  گیاهان زینتی کاشت. از فواید گلخانه‌های کوچکتر می‌توان به این نکته که دولت به این مکان‌ها اهمیت می‌دهد و می‌توانید با گرفتن مجوز و وام گلخانه خود را بزرگتر کنید.

کسب درامد از گلخانه 1000 متری

در گلخانه‌های ۱۰۰۰متری عواملی تاثیرگذار است که در بالا توضیح دادیم. هزینه‌های گلخانه‌های ۱۰۰۰ متری در مقایسه با گلخانه‌های چند هکتاری بسیار کمتر است اما درآمد آن بر اساس نوع انتخاب گیاه تاثیر گذار است. برای مثال اگر کشاورزی در گلخانه ۱۰۰۰ متری تصمیم به کاشت گوجه فرنگی کند می‌تواند ۳۰ تن گوجه فرنگی برداشت کند. دوره کاشت گوجه فرنگی ۳۳ ماه است یعنی کشاورز در هر سال، سه بار برداشت می‌کند.

کسب درامد از گلخانه 3000 متری

در گلخانه‌های بزرگتر از ۱۰۰۰ متر اگر تجهیزات شما مدرن‌تر و بهتر باشد بهره‌وری بیشتری دارید اما اگر تجهیزات کمتری را استفاده کنید نباید توقع بهره‌وری زیادی داشت. در گلخانه ۳۰۰۰ متری اینکه چه نوع گیاهی کشت کنید در میزان بهره‌وری شما تاثیرگذار است. به عنوان مثال کشاورزی خیار کشت می‌کند در هر ۱۰۰۰ متر، ۲۰ تن خیار می‌تواند برداشت کند. برداشت خیار هر ۶ ماه یکبار است و شما در سالی دو بار می‌توانید کسب درآمد زیادی از گلخانه خود داشته باشید. مخصوصاً در فصول سرد  که تقاضا برای این میوه بسیار بالاست.

کلام اخر

تمام جوانب کسب درامد از گلخانه را بررسی کردیم. از انواع میوه جات و سبزیجات تا اندازه گلخانه پرداختیم. برای بهره مندی از مشاوره یا ساخت گلخانه میتوانید از کارشناسان گلخانه سازی پویاگران خزر خاوران ارتباط بگیرید.

انواع گلخانه

گلخانه و معرفی انواع آن + مزایا و معایب

گلخانه چیست؟

گلخانه، گرم‌خانه، خانه سبز و یا گیاه خانه محیطی است برای پرورش و کشت انواع گل ها و گیاهان میباشد. همچنین سقف و دیوار های ان پوشش های پلاستیکی و شیشه ای دارد. البته این پوشش ها میتواند از جنس پلی‌استر، پلی‌وینیل کلراید  (P.V.C)، پلی‌وینل فلوراید (P.V.F)، پلی‌اتیلن و پلی کربنات باشد تا در برابر انرژی فرابنفش خورشید از گیاهان محافظت کنند. این مکان ها با هدف محافظت از گیاهان در برابر سرما و گرما احداث میشوند. یکی از ویژگی های خوب این محیط، مصرف کم اب است.

شما با محیطی محدود و قابل کنترل میتوانید محصولات خود را پرورش بدهید. این محیط بر اساس اینکه چه مصالحی استفاده میشود به دوسته ثابت و متحرک تقسیم بندی میشوند. در محیط ثابت از مصالح با دوام و پایدار استفاده میکنند و میتوان سال ها از ان استفاده کرد.

گلخانه تونلی(قوسی)

سازه گلخانه تونلی یا قوسی مناسب کشت های کوتاه و با تعداد زیاد است که به آن کوانست یا استوانه ای هم میگویند. دیواره های این گلخانه به صورت قوسی شکل است و از زمین تا سقف که تو طرف به هم متصل میشوند قوس دارد. سازه هایی که به کار میرود گالوانیزه، آهنی، آلومینیومی و پلاستیکی یا چوبی است. گلخانه تونلی را به دو دسته تک واحدی و چند واحدی یا مرکب تقسیم میشوند.

مزایای گلخانه تونلی

 • به دلیلی کوچک بودن فضا، محیط به سرعت گرم میشود.
 • نصب سریع و عدم استفاده از جوشکاری برای اتصال پیچ و مهره ها.
 • کنترل و مدیریت بهتر افات در گلخانه تونلی.
 • مقاوم بودن در برابر تغییر اب و هوا.

معایب سازه تونلی

 • استفاده از پوشش پلاستیکی بسیار دشوار است.
 • پوشش شیشه را باید حتما شست.
 • عدم ضدعفونی خاک در این سازه.

سازه گلخانه گاتیک

این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است. برای اطلاعات بیشتر راجب این سازه به این مقاله مراجعه کنید.

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها.
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف.
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران.

معایب سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی.

گلخانه سیرکولار

این نوع گلخانه در مناطق گرمسیری که طوفان و باد زیاد است احداث میشوند.این نوع سازه به شدت در برابر باد، برف و باران و طوفان مقاوم است. در گلخانه سیرکولار بیشتر صیفی ات کشت میشود. پوشش این سازه معمولا از جنس پلاستیک است. این نوع سازه بیشتر کاربرد اقتصادی دارد همچنین به دلیلی قوسی بودن و نصب راحت و اسان بسیار بین کاربردان محبوب است. این سازه نیاز به مراقبت منظم دارد و اگر مراقب ان نباشید باعث ضرر بسیار زیادی میشوید.

مزایای گلخانه سیرکولار

 • مقاومت بالا در برابر باد و طوفان دارد.
 •  در طول روز به خوبی از نور مسقیم خورشید بهره مند میشود.
 • تهویه مناسب و استحکام بالا دارد.
 • مناسب کشت خاکی و هیدروپونیک است.
 • نصب خیلی راحت و اسانی دارد.
 • امنیت غذایی دارد.

معایب گلخانه سرکولار

 • مصرف انرژی خیلی بالا.
 • امکان شیوع افات و بیماری ها را دارد.
 • خطر اسیب رساندن به محیط زیست را دارد.
 • تنوع محصول پایین است.
 • به سوخت های فسیلی متکی است.

کلام آخر

گلخانه‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به سه تا از مهم‌ترین و اساسی‌ترین گلخانه‌ها اشاره کردیم. در این مقاله نکاتی کلی راجب به این سازه ها و همچنین مزایا و معایب آنها ذکر کردیم. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر از انواع گلخانه و کشت‌های گیاهان دارید می‌توانید به قسمت وبلاگ سایت مراجعه کنید.

سازه گلخانه گاتیک

سازه گلخانه گاتیک + مشخصات فنی و تاریخچه

سازه گلخانه گاتیک چیست؟ این سازه متشکل از لوله های گالوانیزه است که دیواره ها به صورت عمودی به شکل M و U میباشد که در سقف به صورت کمانی به هم متصل میشوند. سازه گاتیک بسیار سخت و مستحکم است و برای همه نوع کشت در هر اب و هوا و موقعیتی مناسب است. محلی که دو کمان به یک دیگر وصل میشوند زاویه ی موجود در سازه از نفوذ باران و برف جلوگیری میکند. به دلیل همین امر خسارت و نشتی در گلخانه کاهش پیدا میکند. سبک گاتیک سقف بلندی دارد و به همین دلیل برای کاشت گیاهان گرمسیری یا گیاهان بلند بسیار مناسب است.

نکاتی راجب سازه گلخانه گاتیک

اگر قصد احداث گلخانه دارید انتخاب گلخانه هم‌ترین بخش کار شماست. ساختمانی را در نظر بگیرید که سازه آن ضعیف است اما تجهیزات داخلی آن گران و عالی میباشد. در نتیجه به فرد کلی ضرر و زیان می‌رساند.

از مثال بالا می‌خواهیم به این نتیجه برسیم که انتخاب نادرست گلخانه باعث می‌شود شما کلی ضرر را تجربه کنید. با کمال تاسف در گلخانه‌های ایران کیفیت و تولید محصول به شدت پایین است و این اتفاق عامل اُفت ما در بازار بین المللی را میباشد. با انتخاب درست سازه گلخانه درصد ضررر خود را کاهش می‌دهید و درصد سود را افزایش.

البته این نکته را باید در نظر بگیریم که مقدار سرمایه نیز در انتخاب گلخانه تاثیر دارد  اما گلخانه سازی پویاگران خزر خاوران با مناسب‌ترین قیمت به شما بهترین گلخانه را با مقاومت بالا ارائه میدهند. نوع گلخانه و طریقه ساخت و استفاده از قطعات و تجهیزات در کیفیت و میزان تولید شما موثر است.

بسیاری از افراد برای جلوگیری از حوادث و یا وام جوز گلخانه را دریافت می‌کنند. این مجوزها از طریق سازمان‌های نظام مهندسی کشاورزی و جهاد کشاورزی کشور امکان‌پذیر است.

تاریخچه سازه گلخانه گاتیک

در سال ۱۵۵۰ معماری ایتالیایی به نام جورجو وزاری، برای اولین بار کلمه گوتیک را برای تمسخر هنر و معماری دوران سده‌های میانه پسین کلمه گوت ها را به کار برد. گوت به معنای بی فرهنگ و هولناک است.

در طول سده‌های سیزده و چهارده معماری در اروپا احداث شد و شکل‌گیری آن درطی سه مرحله بوده‌است.

گاتیک اغازین

معماری گاتیک برای اولین بار با احداث کلیسای سن دنی پاریس، در فرانسه آغاز شد. در معماری‌های کلیسای گاتیک طاق ‌های جناغی خیلی به چشم می‌خورد. این طاق ها با توجه به کمان ها یا اریب در زیر طاق گهواره ای خیلی آسان شناخته می‌شود. این طاق ها یا قوس ها نقش چهارچوب برای استخوان سازه ی گاتیک ها بود. دوره اغازین سازه‌ های گاتیک باعث جدا شدن از هنر رومانسک و خودسازی و تکامل به شیوه گاتیک بود. سازه های گاتیک در نیمه ی قرن دوازدهم به انگلستان رسید.

گاتیک متعالی

در دوره گاتیک متعالی دو سازه کلیسای شارتر و کلیسای آمین احداث شد.

گاتیک تابناک

سبک گاتیک تابناک در سده سیزدهم زمانی که معماری‌ها در نهایت ظرافت خود انجام می‌شد احداث شد. این سبک بزرگترین پنجره‌ها را در همه معماری‌ها دارد. نمونه بی نظیر این سبک گاتیک می‌توان به کلیسای سنت شاپل در پاریس اشاره کرد. در سبک گاتیک تابناک حدود ۷۰ درصد از معماری را شیشه تشکیل میدهد.

مشخصات فنی سازه گلخانه گاتیک

ابعاد:

عرض دهانه: بین ۸ تا ۹.۶ متر بسته به مدل

ارتفاع ستون تا زیر ناودان (ارتفاع مفید): ۴ تا ۵ متر

ارتفاع تا سقف: بین ۶ تا ۷.۴ متر بسته به مدل

فاصله بین ستون‌ها:

داخل: ۵ متر

بیرون: مناطق معمولی و مناطق برف‌گیر ۲.۵ متر

مقاومت:

در برابر باد: تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت

 در برابر برف: تا ۷۰ کیلوگرم بر متر مربع

سازه:

ستون‌ها: پروفیل 80*80 میلی‌متر

کمان‌ها: لوله 60 میلی‌متر

ناودانی: 7 و 9 خم

پوشش:

سقف: پلاستیک UV

بدنه: پلی‌کربنات

مزایای گلخانه سازه گاتیک

 • سوددهی بالا: بالاترین سود دهی در بین انواع گلخانه‌ها
 • تهویه مناسب: به دلیل طراحی خاص سقف
 • استحکام بالا: مقاومت در برابر باد و باران
 • قابلیت نصب سریع: به دلیل پرتابل بودن
 • عدم نیاز به سیم‌کشی: زیر پوشش پلاستیک

معایب گلخانه سازه گاتیک

 • مقاومت کمتر در برابر بار برف سنگین: در مقایسه با گلخانه‌های تونلی

کلام اخر

در این مقاله راجب چیستی سازه گلخانه گاتیک پرداختیم. همچنین راجب تاریخچه آن در اروپا و نزول سازه در سده 13 و 14 گفتیم. نکاتی کاربردی راجب سازه افزودیم که بسیار کمک کننده است. حتی شما میتوانید مجوز گلخانه سازی را دریافت کنید و ترس از حوادث غیر منتظره را نداشته باشید. در ادامه مقاله راجب مزایا و معایب ان پرداختیم و با مشخصات فنی که در اختیار شما قرار دادیم با خیالی راحت میتوانید گلخانه مناسب خود را انتخاب کنید.

ایروپونیک

صفر تا صد کشت ایروپونیک + روش ها و مزایای آن

 

کشت ایروپونیک چیست؟ ایروپونیک یک سیستم کشت بدون خاک است و از هوا و مه برای گیاه استفاده می‌شود. یک سیستم از زیر مجموعه‌های ایروپونیک است. اما یک تفاوت بین هیدروپونیک وجود دارد. در کشت هیدروپونیک از اب به ای خاک به عنوان بستر استفاده میشود. اما در این کشت ریشه ها معلق میباشند. این کلمه ریشه یونانی دارد. ریشه گیاه از طریق مواد مغذی که اسپری میشود تغذیه میکند تا به خاک نیازی نداشته باشد. در ادامه مقاله سیستم ایروپونیک و مزایا و معایب آن می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

کشاورزی ایروپونیک

هیدروپونیک که درون اب حاوی مواد مغذی است. کشاورزی کنترل شده که درون اب و زباله ماهی است. اما سیستم ایروپونیک خلاف این دو نوع سیستم است. این سیستم را به نوعی طراحی کرده اند که نیازی به بستر ندارد. اما چون از طریق اب تغذیه میشود جز دسته های هیدروپونیک قرار میگیرد.

در این سیستم با انتقال اب از طریق مه به ریشه بخش برگ یا تاج گیاه که به ان کانوپی میگویند، رشد میکنند. ریشه گیاه از طریق یک قسمت فوقانی از بخش کانوپی مجزا میشود. گیاهان کوچک تر را در بسترهای کوچکی از صفحات فوم فشرده شده مستقر میکنند. سپس صفحات را بر روی محفظه‌ها قرار میدهند تا مقدار هزینه و کارگر کاهش پیدا کند. گیاهان بزرگتر را به شبکه‌های داربستی متصل می‌سازند تا متحمل وزن بخش‌های رویشی و میوه‌هایشان باشند.

تاریخچه کشت ایروپونیک

در سال ۱۹۱۱ فردی در مورد سیستم ریشه های معلق در مجله‌ای منتشر کرد. سپس در سال ۱۹۴۲ دبلیو کارتر تحقیقاتی در مورد تغذیه ریشه گیاهان از طریق مه انجام داد. از سال ۲۰۰۶ به بعد تمام جهان از سیستم ایروپونیک پیروی کردند. اف؛ و ونت اولین کسی بود که سیستم ایروپونیک را عملی اجرا کرد. او درختان قهوه و گوجه را با ریشه های معلق کاشت.

استونر اولین فردی بود که در سال 1986 که غذا های ایروپونیک را به دایره غذایی اضافه کرد. او در این باره با یک مجله خبری مصاحبه کرد و از اهمیت کشاورزی مدرن و فضایی گفت. بذر گندم، نخود، ذرت، پیاز بهار و سیاهدانه دمشقی اولین بار در سال 1960 در فضا به روش ایروپونیک کشت شد.

انواع کشت ایروپونیک

هوا کشت یا ایروپونیک سیستمی است که از طریق پاشاندن اب به ریشه، گیاه رشد میکند. سیستم ایروپونیک، روش های مختلفی دارد که در ذیل به ان ها میپردازیم.

 • کشت ایروپونیک کم فشار

ایروپونیک کم فشار تجهیزات کم هزینه ای دارد. همچنین راه اندازی ان بسیار اسان است. در این روش، مواد مغذی از طریق اب پاش به ریشه منتقل میشود. اما اگر قصد راه اندازی کشت ایروپونیک دارید این سیستم انتخاب معقولی است.

 • کشت ایروپونیک پر فشار

مواد مغذی در این روش از طریق پمپ های پر فشار منتقل میشوند. اب پاشی در این سیستم به صورت مه یا قطرات با فشار بالا به گیاه انتقال پیدا میکند. در اب پاشی این سیستم مواد مغذی به خوبی گیاه را فرا میگرند. در نتیجه گیاه به خوبی رشد میکند. این تکنیک برای گیاهان بزرگتر و با ارزش تر استفاده میشود. در سیستم پر فشار به ریشه ها به مقدار لازم اکسیژن و مواد مغذی میرسد. این سیستم دارای تصفیه اب و مواد غذایی میباشد.

 • سیستم سامانه تجاری

این روش از ایروپونیک مناسب فعالیت های تجاری میباشد. معمولا از سیستم های گرمایشی تحت فشار استفاده میشود. همچنین در این سیستم کیفیت و طول عمر گیاهان بسیار بالاست و دمای مواد مغذی کنترل میشود. البته در این سیستم ابپاشی به صورت مه و قطرات ریز اب به صورت پر فشار سر یک زمان مشخص به گیاه منتقل میشود. اگر میخواهید کار خود را حرفه ای شروع کنید این روش انتخاب بسیار مناسبی است.

مزایای کشت ایروپونیک

 • در مناطقی که خاک آنها مناسب نیست روش آیروپونیک سیستم بسیار مناسبی است.
 • در سیستم ایروپونیک خبری از آفت و شخم زدن نیست و به راحتی می‌توانید کشاورزی کنید.
 • اگر جز افرادی هستید که می‌خواهید از محیط زیست محافظت کنید.  سیستم آیروپونیک بسیار مناسب است.  چون از کودها و سم‌ها کمتر استفاده می‌شود و آلودگی هوا و خاک را کمتر معرض خطر قرار می‌دهد.
 • در این سیستم در مصرف آب فه‌جویی می‌شود زیرا مقدار کمی آب فقط به ریشه پاشیده می‌شود.
 • در این سیستم به دلیل تغذیه ی زیاد اکسیژن، ریشه‌ها و همچنین گیاه خیلی سریع شد می‌کنند و به بلوغ می‌رسند.
 • در روش آیروپونیک شاورزی تحت تاثیر آب و هوا قرار نمی‌گیرد. کشاورز در هر آب و هوایی در سرما، گرما، طوفان و باران به راحتی می‌تواند کشاورزی کند و محصول خود را پرورش دهد.
 • شما در این روش می‌توانید به راحتی کود و مواد مغذی را کنترل نمایید. در نتیجه کیفیت، رنگ و بوی محصول افزایش می‌یابد.
 • به دلیل دسترسی ریشه گیاه به دی اکسید کربن عملیات فتوسنتز فزایش می‌یابد.
 • گل رز و زعفران در این سیستم به راحتی رشد می‌کند در نتیجه خروج ارز از کشور کاهش پیدا می‌کند.

 گیاهان مناسب در سیستم کشت ایروپونیک

قلمه هر گیاهی که در آب قرار بگیرد و ریشه آن رشد کند در این روش استفاده می‌شود. مخصوصاً گیاهانی چون گردو، زیتون، پسته، مرکبات، سیب، زعفران، ارکیده و بنفشه آفریقایی که قلمه‌زنی آنها بسیار سخت است. همچنین گیاهی مانند توت فرنگی به دلیل تجمع عناصر غذایی به دور ریشه‌هایشان به مشکل می‌خورد، کشت آیروپونیک بسیار مناسب است. البته سیستم آیروپونیک برای گیاهانی چون خیار، سبزهای برگی، گوجه فرنگی و گیاهان آپارتمانی در گلخانه‌ها پرورش پیدا می‌کنند مناسب است.

آب‌های مناسب برای سیستم کشت آیروپونیک

 • اب چاه
 • اب  اشامیدنی و تصفیه شده
 • اب نرم
 • اب مقطر

تجهیزات لازم برای شروع کشت آیروپونیک

 • یک بستر یا قالبی برای قرار دادن گیاه در ان
 • محفظه ای برای نگه داری محلول اضافه
 • یک تایمر یا پمپ شناور برای روشن و خاموش شدن
 • لوله و نازل های اب پاش برای پخش کردن اب به محفظه گیاه
 • یک بستر یا مخزن برای نگهداری مواد غذای
 • یک لوله برای برگشتن مواد غذایی اضافه به مخزن

کلام اخر

در این مقاله آموختیم که چه آب و تجهیزاتی در سیستم آیروپونیک استفاده می‌شود و مناسب هستند. همچنین راجب گیاهان مناسب در آیروپونیک صحبت کردیم. البته راجب چیستی آیروپونیک و چگونه کارکرد آن و روش‌های اختصاصی‌اش یاد گرفتیم. از همه مهمتر راجب تاریخچه آیروپونیک صحبت کردیم. اگر برای احداث یک گلخانه به روش آیروپونیک نیاز به کمک دارید میتوانید از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

 

گلخانه خانگی

گلخانه خانگی و چرایی آن+طریقه ساخت

گلخانه خانگی چیست؟ Greenhouse یا گلخانه به مکانی میگویند که از پوشش هایی مانند پلاستیک و شیشه استفاده میکنند. علت استفاده از پوشش های شفاف این است که نور را برای گرمای محیط عبور دهند. علت احداث گلخانه، برای پرورش و رشد انواع گیاهان در هر اب و هوا و مکانی است. آیا میتوان در محیط خانه، گلخانه احداث کرد؟ بلی. با دلیل پاسخ این سوال را میدهم.

چرایی احداث گلخانه خانگی

شما با احداث یک گلخانه خانگی می‌توانید میکروکلیمای خود را ایجاد کنید و دما رطوبتی که واسه گیاه لازم است را کنترل کنید. یکی از ویژگی‌های احداث گلخانه می‌توان به این نکته اشاره کرد که تمام گیاهان همه مناطق را می‌توان پرورش داد. می‌توان گیاهان مناطق سردسیر را در مناطق گرمسیری یا بالعکس پرورش داد. شما در طول سال می‌توانید تمام گیاهان را که می‌خواهید را پرورش دهید. همچنین می‌توانید مام گیاهان عجیب غریب ، نهال‌ ها و سبزیجات را در تمام فصول سال و در هر آب و هوایی رشد و پرورش دهید.

یکی از ویژگی‌های خوب احداث گلخانه خانگی، شما می‌توانید در هر شرایط آب و هوایی، و بدون تحت تاثیر آب و هوا، گیاهان خود را رشد دهید. با احداث گلخانه در خانه و پرورش صیفی جات و سبزیجات می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. گلخانه به شما توانایی این امکان را میدهد که هر گیاهی را تولید کنید و تجربه‌های مختلفی را کسب کنید. همچنین شما می‌توانید کشت سبزیجات و میوه‌جات خود را از فصل زودتر شروع کنید و برداشت بیشتری را داشته باشید.

گلخانه خانگی

اگر برداشت شما در طول سال زیاد باشد می‌توانید از محصولات خود را بفروشید و کسب درآمد کنید. همچنین احداث گلخانه ااضطراب و بیماری‌های روحی را کاهش می‌دهد. با احداث گلخانه شما یک تغذیه بسیار سالم را تجربه خواهید کرد. همچنین احداث یک گلخانه کوچک در منزل باعث نشاط در اعضای خانواده می‌شود.

تاریخچه گلخانه خانگی

قبل از احداث گلخانه ها مردم به فصل ها و محیط اب و هوایی محدود بودند. اما برای اولین بار 30 سال پس از میلاد، امپراتوری روم توانست یک محیط مصنوعی رو برای پرورش گیاهان ایجاد کند. علت احداث محیط مصنوعی به دلیل بیماری پادشاه روم یود. پزشکان توصیه کردند که امپراتور روزی یه عدد خیار بخورد. خیار چون یک میوه لطیف و حساس هست و در همه ی فصول پیدا نمیشه در نتیجه گلخانه درست کردند. درون یک گاری خیار کاشتند که هر روز ان را در زیر افتاب قرار میدادند و اخر شب گاری را در مکانی گرم نگه میداشتند.

پیشرفت بعدی که در گلخانه سازی رخ داد، در قرن پانزدهم در سلسه چوسون کشور کره بود. اسم گلخانه هم به نام سلطنتی خودشون ui Jeon گذاشتند.

بعد ها در قرن 17 در هلند و انگلستان مفهوم گلخانه جا افتاد و شروع به پرورش گیاهان کردند. اولین گلخانه مدرن در دهه 1800 توسط گیاه شناسی فرانسوری به نام چارلز لوسین در هلند و لیدن ابداع کرد. بزرگترین و مشهور ترین گلخانه تاریخ، گلخانه انگلستان در زمان ویکتوریا است.

تجهیزات و طریقه ساخت گلخانه خانگی

گرما

گرما در گلخانه اینطوری اتفاق می افتد: ابتدا نور خورشید به سقف و پوشش شیشه ای یا پلاستیکی میتابد و وارد محیط و جذب زمین میشود. سپس گرما چون راه خروجی ندارد در محیط ماندگار و کم کم گرم تر و گرم تر میشود. این اتفاق به نظریه زمین گرا یا اثرات گلخانه ای که دلیل از بین رفتن گرمای زمین است مربوط نیس و این موضوع کاملا متفاوت است.

دستگاه گرمایش

دستگاه گرمایش یا برق یکی از مهم ترین هزینه ها در بهره برداری از گلخانه ها مخصوصا در اب و هوای سرد است. دیوار های گلخانه ها بر خلاف ساختمان های عادی که عایق گرما هستند اینگونه عمل نمیکنند و گرمای زیادی رو از طریق سازه ها از دست میدهند. به دلیل عبور نور دیوار ها به خوبی عایق کاری نمیشوند. اکثر گلخانه ها وقتی به گرما نیاز دارند از کوره برقی یا گاز طبیعی استفاده میکنند. روش های گرمایشی غیر فعال هم وجود دارد که با وجود گرما هزینه کمتری هم دارد. میتوان در زمان روز و تابستان انرژی رو ذخیره و در زمان شب و زمستان استفاده کرد.

تهویه

یکی از عامل های یک گلخانه خوب تهویه آن است. اگر تهویه مناسب نباشد رشد گیاهان به مشکل میخورد. هدف تهویه استاندارد کردن دما و رطوبت محیط است. همچنین تهویه محیطی مناسب برای فتوسنتز و گرده افشانی گیاهان رو مهیا میکند.

خنک کننده

خنک سازی به منظور خنک کردن گیاهان انجام میشود. که این کار رو به صورت دستی یا خودکار با باز کردن پنجره ها گلخانه میتوان انجام داد. عملگر های پنجره میتوانند به دلیل اختلاف دما پنجره ها رو باز کنند یا با کمک کنترل کننده های الکترونیکی باز شوند. کنترل کننده های الکترونیکی اغلب به دلیل کنترل دمای محیط و کوره ها استفاده میشوند.

نور پردازی

در طول روز نور از طریق پنجره ها وارد گلخانه می شود و مورد استفاده گیاهان قرار می گیرد. برخی از گلخانه‌ها نیز مجهز به چراغ‌های رشد هستند (اغلب چراغ‌های LED) که در شب روشن می‌شوند تا میزان نوری که گیاهان دریافت می‌کنند، افزایش یابد و بدین‌وسیله باعث افزایش عملکرد با محصولات خاص می‌شود.

مزایا و معایب گلخانه خانگی

مزایا:

 • داشتن میوه و سبزیجات تازه
 • اسانی و در دسترس بودن
 • داشتن گلهای تازه
 • توانایی پرورش همه نوع گیاه
 • عدم درگیری با حیوانات و حشرات
 • داشتن کنترل همه جانبه

معایب:

 • گران بودن
 • هزینه گرمایش گلخانه
 • داشتن مراقبت مداوم
 • افزایش قبض برق و اب

کلام اخر

در طول مقاله متوجه شدیم که احداث گلخانه ای کوچک در منزل خود فواید زیادی دارد. جلوه بصری دارد و هچنین به عنوان شغل دوم از ان نام برد. اما هزینه های کمر شکن نیز به همراه دارد.

ولی ما در شرکت گلخانه سازی پویاگران خزرخاوران به شما این امکان را میدهیم که با کمترین هزینه محیطی دلخواه برای رشد گیاهان خود داشته باشید.

 

12